Glas Javnosti

ZODIJAK U SLUŽBI VLASTI: Kako je jedan astrolog stvorio čeličnu britansku monarhiju

Astrologija
Autor: Glas javnosti

Anegdota kaže da je kraljevski astrolog Džon Lil dobio zadatak da odabere najbolji trenutak za krunisanje kraljice Elizabete I, a “ishod” je najpoznatija britanska kraljica svih vremena...

Najslavnija britanska kraljica Elizebeta I od Engleske (Elizabeth I Tudor, 1533–1603) bila je kraljica za vreme se čije se vladavine ova zemlja afirmisala kao velika evropska sila u politici, trgovini i umetnosti, a vreme njene vladavine poznatije je kao Elizabetansko doba ili zlatno doba Engleske. Tajnu njenog uspeha, mešutim, mnogi pripisuju astrologiji i jednom “zvezdočatcu” ili kako se to danas zove astrologu, Džonu Lilu. 

Anegdota koja ima svoje utemeljenje u istoriji kaže da je za sudbinu kraljice Elizebete I, upamćene u istoriji i po nadimku “Čelična device”, presudnu ulogu odigrala je zodijačka veština - elekciona astrologija.

Legenda o tome kako je dobra prestolonalsednica Bes postala žena čijoj se vladavini pripisuje trajno utemeljenje Britanije kao velike svetske sile, ide otprilike ovako...

Priča kaže da je kraljevski astrolog Džon Lil, 1558. godine dobio zadatak da odabere najbolji trenutak za krunisanja kraljice Elizabete I koristeći se pravilima astrološke veštine.

Koristeći se pravilima drevne veštine koja se zove elekciona astrologija, a čiji je zadatak da na osnovu zacrtanog kretanja zvezda odabere najpovoljniji trenutak za početak nekog posla ili akciju Džon Lil je trebalo da utvrdi kada je najbolje da nova egleska vladarka bude krunisana.

Prema predanju koje vole da prepričavaju ljubitelji astrologije  dobivši zadatak da odabere veliki datum, Lil je najpre želeo da mu kažu šta krunski savet tadašnje Britanije želi postići vladavinom nove kraljice. “Zahtevi” koji su stavljeni pred astrologa dobio bili su da treba obezbediti prosperitet kraljevine i udariti jake temenje monarhije.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Clemmie Beresford (@the_history_gal)

Nakon preciznih analiza i pažljivih proračuna kraljevski savetnik za pitanje zvezda odabrao je za vreme krunisanja rane jutarnje časove 15.januara 1559, tek koji minut iza 6 sati. Kraljevski savetnici poslušali su uputstva astrologa, zbog čega krunisanju nije prisustvovao veliki broj podanika.

Ostalo istorija! Elizabeta je ostala upamćena jedna od najpopularnijih engleskih vladarki, uspela je ujedinila naciju podeljenu religijskim razdorom, a vreme njene vladavine pamti se kao doba velikog kulturnog napretka. U književnost se taj procvat ogleda pojavom Spensera, Marloua i Šekspira, moreplovac Frensis Drejk širio engleski uticaj na ostatak sveta, protestantizam se ustalio kao vodeća religija, a kraljica je na prvo mesto isticala modu i obrazovanje. Na tronu najpoznatije svetske monarhije Elizabeta se zadržala više od 40 godina.

 

Ostala je zapamćena i kao kraljica koja je svojom oštroumnošću i pameću uspela hladnokrvno da se izbori sa svim političkim izazovima, zbog čega je dobila nadimak "Čelična devica".

Nadimak je jednim delom stekla i zbog svog seksualnog statusa, koga je zadržala do kraja života. Ostala je usedelica, a priča da se ispod čelične discipline vojskovođe i političarke, krila očajnička borba kako bi ukrotila goruću strast prema prijatelju iz detinjstva, upornom udvaraču - oženjenom Robertu Dadliju ostala je, barem zvanično, nepotvrđena.

 

Elizabeta je uspešno odolevala udvaranjima Filipa II Španskog i Fransoa Anžujskog i uprkos nastojanjima parlamenta da se bračno pitanje kraljice i pitanje naslednika reši u što kraćem roku, Elizabeta nije imala potomke.

Poštovaoci veštine čitanja zvezda vole da kažu i da je lik kraljevskog čarobnjaka u čuvenom holivudskom filmu o najzanimljivijoj vladarki Ujedinjenog kraljevstva “Elizabeta I” inspirisan baš likom Džona Lila, koji je, navodno, istovremeno bio i sveštenik.

U prilog veštini i znanju velikog astrologa, čije se metode i danas izučavaju i koriste u astologiji, ne retko se koristi činjenica da je jedino vreme u istoriji Engleske tokom kog nije službeno postojala monarhija bilo vreme Kromvelovog formalnog preuzimanja vlasti od 1653. do obnove monarhije 1660. godine. Tokom protektorata Olivera Kromvela i kratke vladavine njegovog sina posle njegove smrti, zemljom je sve vreme buktao građanski rat između monarhista i republikanaca koji se naposletku završio restauracijom monarhije.

(Glas javnosti)

 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR