Iako je raznolikost dobra, nažalost, mnoge dostupne opcije su poprilično siromašne, a ponekad i štetne, kad je reč o sastavu hranljivih supstanci, piše N1
S obzirom na to da postoji toliko opcija koje su prepune šećera i veštačkih sastojaka i sadrže malo proteina, postoje karakteristike koje morate da imate na umu kada birate jogurt.
Na primer, jedna od najnezdravijih vrsta jogurta koju možete da kupite je ona koja ima puno dodatog šećera i vrlo malo proteina.
Prema „Harvard Health“, dodati šećer može da povisi krvni pritisak, poveća hroničnu upalu i dovede do dobijanja kilograma, dijabetesa i bolesti masne jetre, a sve to je povezano sa povećanim rizikom od srčanog i moždanog udara.
Američko udruženje za srce preporučuje da žene ne konzumiraju više od 25 grama dodatog šećera dnevno, dok bi muškarci trebalo da ograniče unos na 36 grama. Dok većina vrsta jogurta imaju određenu količinu dodatog šećera, opcije bez laktoze obično su iznenađujući krivac unosa prekomerne količine dodatog šećera.
Mnogi ljudi automatski misle da je opcija bez laktoze zdravija; međutim, to su vrste koje mogu da budu najnezdravije, tvrdi nutricionista Melisa Rifkin za „Eat This, Not That“, prenosi Index.hr.
Ona kaže da neke opcije sadrže čak oko 70 odsto dnevnog preporučenog unosa za žene, i to samo u jednoj porciji.
Ove velike količine šećera uobičajene su među jogurtima bez laktoze, a neke veganske opcije takođe mogu da sadrže malo proteina, čak samo oko jedan gram po porciji, što je gotovo beznačajna doza.
Kombinacija velikih količina šećera i vrlo niskog sadržaja proteina čini nepoželjnu i nezdravu opciju, zaključila je Rifkin.