Zdravo prijateljstvo između bivših partnera moguće je ako u vezi nije bilo strasti ili ste se odnosili jedno prema drugom više kao cimeri nego kao ljubavnici. Međutim, važno je imati na umu da ovakvo prijateljstvo može imati i dobre i loše strane. Ako ste oboje spremni da nastavite sa svojim ljubavnim životom i ne smeta vam da se vidite s novim partnerima, onda je u redu da ostanete prijatelji.
Proces oporavka od raskida traje neko vreme, tako da ne očekujte da ćete biti prijatelji nedelju dana nakon raskida. Pre nego što ponovo postanete prijatelji, trebalo bi da prođe neko vreme, a sve zavisi od toga koliko je vaša veza bila ozbiljna. Ako je veza bila kratka, oporavak će trajati mnogo manje vremena. Međutim, ako ste zajedno godinama, verovatno će vam trebati mnogo duže da nastavite dalje i uspostavite zdravo prijateljstvo.
Iako ne morate da budete u vezi sa drugim ljudima da biste bili prijatelji, ako ne osećate ljubomoru i vaše nove ljubavi ne predstavljaju probleme, to je dobar znak. U slučaju da ste i vi i vaš bivši partner zaljubljeni u svoje nove partnere, biće mnogo lakše održati prijateljstvo.
Ukoliko između vas više nema romantičnih osećanja i iscrpeli ste sve mogućnosti da ponovo budete zajedno, onda imate dobre šanse da razvijete zdravo prijateljstvo. Međutim, stručnjaci za odnose ističu da su takve situacije prilično retke, jer u većini slučajeva uvek neko bude povređen nakon raskida.
Da bi prijateljstvo s bivšim uopšte bilo moguće, veoma je važno pod kojim okolnostima ste raskinuli. Da li je neko nekome slomio srce ili rekao teške reči? Ili ste raskinuli sporazumno, u prijateljskom tonu? Ako više nema međusobnih emocija, ali se odnosite jedni prema drugima s poštovanjem, onda je prijateljstvo moguće.
Glas javnosti/D03S