Stigma oko bivših veza duboko je ukorenjena u našem društvu. Mnogi ljudi neuspelu vezu vide kao lični neuspeh i stide se da pričaju o svojim bivšim. Ova sramota može biti posebno velika ako se veza loše završila ili ako ste vi bili ti koja su napušteni.
Uvreženo je uverenje da je razgovor o bivšim vezama tabu i da je bolje samo krenuti dalje i zaboraviti na njih. Međutim, ovo uverenje je pogrešno. Raskidi su prirodan deo života i svako ih u nekom trenutku prolazi. Nerealno je očekivati da sve veze traju zauvek, i važno je zapamtiti da raskid ne definiše ko ste vi kao osoba.
Jedna od najvažnijih prednosti otvorenosti prema bivšim vezama je prilika za samorefleksiju i rast. Kada se veza završi, može biti lako okriviti drugu osobu ili jednostavno pokušati da se zaboravi to iskustvo. Međutim, može biti dragoceno da odvojite vreme i da razmislite o tome šta je pošlo po zlu te šta ste mogli drugačije da uradite.
Pomirenje sa svojim prošlim vezama pomoći će vam da bolje razumete sopstvene potrebe i vrednosti te naučite kako da efikasnije komunicirate s budućim partnerima. Pored toga, razmišljajući o prošlim vezama, možete identifikovati obrasce i ponašanja koja mogu doprineti problemima u vezi. Rešavanje ovih pitanja pomoći će vam da postanete bolji partner i da imate zdravije, ispunjenije odnose u budućnosti.
Ponovna procena prošlih veza ne samo da vam može pomoći da lično rastete, već i da učite iz svojih iskustava. Iz svake veze, čak i one koja se završi loše, možemo naučiti nešto o sebi i svojim preferencijama. Razmišljajući o prošlim vezama, možete da shvatte šta je dobro funkcionisalo, a šta nije, te da iskoristie to znanje za buduće veze. Učenje iz prošlih veza pomoći će vam da u budućnosti imate ispunjenije i zadovoljavajuće odnose.
Glas javnosti/D03S