Glas Javnosti


Rektor Đokić: Težište sukoba u nerazumevanju akademskog rada od strane aktuelne vlasti

Obrazovanje
Autor: Glas javnosti

U autorskom tekstu rektor Univerziteta u Beogradu piše o problemima u akademskoj zajednici, ali ne navodi ništa o svom susretu sa specijalnom izaslanicom Velike Britanije za Zapadni Balkan Karen Pirs i ambasadorom Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji Edvardom Fergusonom održanom prošle nedelje

Državni univerzitet nije ničija privatna svojina, već javna stvar, finansirana od strane građana Srbije i namenjen obrazovanju najkvalitetnijih stručnjaka koji su budućnost ove zemlje. Zato je neprihvatljivo što trpi posledice politike koja sistematski urušava obrazovni sistem zemlje, poručio je u autorskom tekstu objavljenom u nedeljniku "Radar" rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić.

"Ipak, za aktuelnu vlast u Srbiji, čak i univerzitet koji se nalazi među najuspešnijim u svetu predstavlja – ne resurs, već teret: beskoristan, nekonkurentan, rasipnički. Treba, međutim, jasno naglasiti: državni univerzitet nije ispostava vlasti, već autonomna institucija posvećena očuvanju i razvoju kulture, umetnosti i nauke – vrednosti koje ne smeju biti u funkciji bilo koje ideologije ili ličnog interesa", piše Đokić. 

Napadi na akademsku zajednicu se, tvrdi, odvijaju postepeno, ali sistematski: od ignorisanja univerzitetskih inicijativa, preko neregularnog finansiranja i urušavanja uslova rada, do obustave plaćanja, tužbe protiv zaposlenih i blokade međunarodnih projekata.

"Kako su sve mere finansijske prirode, postaje jasno da se uzrok i težište ovog sukoba nalaze u finansijskom resoru, ali i u dubokom, možda i namernom, nerazumevanju suštine akademskog rada od strane aktuelne vlasti. Suština akademskog poziva počiva na slobodi mišljenja, na nezavisnosti, na autoritetu znanja, a ne na hijerarhiji i poslušnosti", kaže Đokić.

Upozorava i na globalni trend da se javni univerziteti potiskuju u korist tržišno orijentisanih modela, dok se vrednost znanja sve više meri upotrebljivošću.

"Pored globalnih izazova, državni univerziteti u Srbiji nalaze se pod snažnim pritiskom vlasti, koja pokazuje duboko - ili namerno - nerazumevanje suštine akademskog rada, kao i spremnost da koristi zakonodavni i administrativni aparat kako bi ih dovela u neravnopravan položaj u odnosu na privatne i strane univerzitete", dodaje Đokić.

Posebno ističe zahteva studenata da se utvrdi odgovornost za pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, koji je, prema Đokićevim rečima, ignorisan i simbolizuje širi obrazac odnosa vlasti prema znanju, kritici i odgovornosti.

Podsetimo, od vlasti smo u više navrata čuli da su prvobitni zahtevi studenata ispunjeni.

Rektor Beogradskog univerziteta dodaje da očekuje promenu obrazovne politike koju će voditi "najpozvaniji i najstručniji akteri". 

"Univerzitetski profesori koji su istinski posvećeni unapređivanju obrazovanja i vrednostima na kojima počiva sam univerzitet pozivajući na promenu obrazovne politike kojom bi upravljali najstručniji profesori i naučnici, a ne partijski činovnici", poručuje Đokić.

Podsetimo, protekle sedmice Đokić se sastao sa specijalnom izaslanicom Velike Britanije za Zapadni Balkan Karen Pirs i ambasadorom Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji Edvardom Fergusonom.

Detalji razgovora nisu objavljeni, već se u saopštenju na sajtu Beogradskog univerziteta šturo navodi da je Đokić sa Pirs i Fergusonom razgovarao o aktuelnoj situaciji na Univerzitetu u Beogradu, ulozi univerziteta u okviru inicijative Berlinskog procesa i razvoju akademske saradnje sa univerzitetima u Velikoj Britaniji.

Glas javnosti / R02S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR