Uloga majke sa sobom donosi raznorazne "supermoći": one imaju jaču intuiciju kada su njihova deca u pitanju, spobnost da u isto vreme i peglaju i razgovaraju telefonom i pripremaju ručak i rade sa detetom domaći, ali i da odolevaju virusima i bakterijama koji haraju kućom dok su svi drugi "mrtvi" bolesni. U čemu je tajna majki objasnili su naučnici Vilijam Šefner i Džon Temte.
Mame su među najzdravijim ljudima na svetu, a razlog za to jeste činjenica da su one mnogo više izložene virusima i bakterijama koje njihovi mališani donesu kući iz vrtića ili iz škole. Zahvaljujući tome njihov imunološki sistem postaje sve otporniji i otporniji i uči da se brani od različitih mikroorganizama mnogo bolje i brže. Telo majke se, samim tim, u koštac sa virusima ili bakterijama hvata i pre nego što oni napadnu njen organizam, tako da one ni ne stignu da se razbole.
U izgradnji imunološkog sistema mama učestvuju i zdravi porodični odnosi. Žene koje su bolje povezane sa svojim partnerima i koje sa njima imaju prisnije emotivne odnose dokazano ređe obolevaju od sezonske prehlade ili gripa. Zbog čega je to tako naučnici još uvek nisu uspeli da ustanove, ali smatraju da je razlog za to upravo stabilno mentalno zdravlje, preneo je portal Mams reči stručnjaka Džona Temte sa univerziteta Viskonsin.
Ključ uspeha u borbi sa virusima i bakterijama leži, po mišljenju naučnika, i u što češćem grljenju sa dragim osobama. Iako nekima može zvučati potpuno neverovatno, jer se bliskim kontaktom mikroorganizmi lakše mogu preneti, ova metoda je legitimna i naučno potvrđena. Objašnjenje stručnjaka je sasvim jednostavno: grljenjem umanjujemo stres, zahvaljujući čemu naš imuni sistem postaje otporniji na zaraze koje vrebaju sa svih strana, naročito u ovo doba godine.
Glas javnosti R02S