Rezultati, dobijeni putem anketa među 9.100 učenika osmog razreda u Sjedinjenim Američkim Državama i 9.400 u Kini, otkrivaju značajne zaključke o emocionalnom stanju tinejdžera.
U Kini, tinejdžeri bez braće i sestara pokazali su se "najsrećnijima", dok su adolescenti iz SAD-a s jednim bratom ili sestrom imali slično mentalno zdravlje kao i oni bez. Općenito, rezultati sugeriraju da mentalno zdravlje tinejdžera opada kako raste broj članova obitelji.
Posebno je naglašeno da su tinejdžeri s starijom braćom i sestrama ili oni s malom razlikom u godinama izloženi većem riziku. Sociolog Dag Dauni s Univerziteta Ohajo, zajedno s kolegama, objašnjava rezultate teorijom "roditeljskih resursa".
"Ako razmišljate o roditeljskim resursima kao o kolaču, jedno dijete će pojesti cijeli kolač. Što više djece u obitelji, svako od njih će dobiti manje resursa i roditeljske pažnje, što može utjecati na njihovo mentalno zdravlje", navode naučnici prema izvještaju The Guardian.
Iako su istraživači naglasili mogućnost drugih faktora, poput socioekonomskih uvjeta, kao objašnjenje rezultata, ističu se i pozitivni efekti većih obitelji, koji su bili predmet prethodnih studija. Ova pitanja ukazuju na složenost problema, ističući da se povezanost između broja članova obitelji i mentalnog zdravlja adolescenata ne može pojednostaviti.
Glas javnosti/I01H