Ako se pitate kuda krenuti i koje destinacije ne propustiti, nastavite sa čitanjem jer vam donosimo pregled najlepših mesta koja svakako zaslužuju vašu pažnju.
Kada govorimo o prirodnim lepotama Srbije, nemoguće je ne spomenuti Specijalni rezervat prirode Uvac. Ova destinacija poznata je po upečatljivim meandrima reke Uvac koji čine prizor vredan divljenja. Sa vidikovca Molitva pruža se pogled koji ostaje urezan u sećanju. Osim uživanja u pogledu, možete krstariti meandrima brodićem ili, ako imate sreće, posmatrati jedinstveni ples beloglavih supova. U blizini se nalazi i Ledena pećina, gde temperatura čak i u letnjim mesecima ne prelazi 8 stepeni Celzijusa.
Đerdapska klisura, najduža i najveća u Evropi, još je jedno mesto koje će vas oduševiti svojom lepotom. Na pojedinim mestima dubina Dunava dostiže čak 90 metara. Ovde možete uživati vozeći se automobilom, biciklom ili brodom kroz Mali i Veliki kazan. Sa vode ćete videti tvrđavu Golubac, signalne kućice, Hajdučku vodenicu i Trajanovu tablu koja je vidljiva samo sa reke.
Vlasinsko jezero sa plutajućim ostrvima predstavlja jedinstvenu prirodnu pojavu. Jezero se nalazi na 1.213 metara nadmorske visine i okruženo je planinama Gramada, Vardenik i Čemernik. Takozvana plutajuća ostrva nastaju pri dizanju vodostaja jezera i specifičnost su ovog mesta. Ostrva su od treseta, produkta vekovnog raspadanja mahovina tresetnica. Hodanje po njima predstavlja poseban doživljaj jer je tlo mekano, a cela površina prekrivena bujnom vegetacijom.
Srbija se može pohvaliti i impresivnim pećinama koje su prave riznice prirodnog blaga. Resavska pećina, koja se nalazi 20 kilometara od Despotovca, jedna je od najlepših u zemlji. Dugačka je 4,5 kilometara, a za posetioce je uređeno oko 800 metara. Već na samom ulazu primetićete prelepi pećinski nakit u tri boje: žutoj (glina), beloj (kristal kalcijuma) i crvenoj (oksid gvožđa). Temperatura unutar pećine konstantna je tokom cele godine i iznosi 7°C.
Stopića pećina, u blizini Zlatibora, specifična je po tome što kroz nju protiče Trnavski potok koji formira jedinstven vodopad visine preko devet metara pri većim vodama. Posebnu atrakciju predstavljaju bigrene kade koje su zaštitni znak ove pećine. Najlepše ih je videti nakon padavina kada se ispune vodom.
Kada su vodopadi u pitanju, Srbija ima nekoliko pravih dragulja. Vodopad Tupavica na Staroj planini smatra se jednim od najlepših u zemlji. Nalazi se na 1050 metara nadmorske visine, a najbolje ga je posetiti u proleće ili jesen. Kristalno čista i hladna voda pada sa visine od oko 15 metara preko stena crvene boje, stvarajući nezaboravan prizor.
Vodopad Jelovarnik na Kopaoniku jedan je od najviših u Srbiji sa svojih 71 metar i tri kaskade. Nalazi se na 1113 metara nadmorske visine i dugo je bio nepoznat široj javnosti. Danas je staza do vodopada uređena, a prizor vode koja pada sa tolike visine i huk koji proizvodi zaista je impresivan.
Srbija je zemlja bogate istorije, o čemu svedoče brojni arheološki lokaliteti i tvrđave.
Lepenski Vir, koji se nalazi na obali Dunava nedaleko od Donjeg Milanovca, predstavlja arheološko nalazište staro oko 8.000 godina. Kultura Lepenskog Vira nazvana je po lokaciji na kojoj je otkrivena, a ljudi su ovde živeli kontinuirano oko 2.000 godina. Tokom tog perioda, prešli su evolutivni put od lovaca i sakupljača plodova do organizovane društveno-ekonomske zajednice.
Viminacijum, koji je bio jedan od najznačajnijih rimskih gradova i vojnih logora od I do VI veka, danas predstavlja jedinstvenu turističku atrakciju. U njemu se mogu videti ostaci glavnog grada antičke provincije Gornje Mezije, među kojima su carski mauzolej, rimske terme, deo akvadukta dugog deset kilometara i veliki amfiteatar sa 12.000 mesta. Za najmlađe posetioce posebno je interesantan Park Mamuta gde se mogu videti ostaci pet mamuta starih milion godina.
Golubačka tvrđava, koja se nalazi na desnoj obali Dunava na ulazu u Đerdapsku klisuru, dugo je bila nepravedno zapostavljena. Međutim, od 2014. godine, kada je započeta njena rekonstrukcija, doživljava pravi preporod. Ovu impresivnu srednjovekovnu građevinu vredi videti i sa kopna i sa vode tokom krstarenja Dunavom.
Kalemegdanska tvrđava jedan je od simbola Beograda i mesto koje mora posetiti svako ko dođe u glavni grad Srbije. Mnogi smatraju da je zalazak sunca sa Kalemegdana jedan od najlepših prizora koje možete doživeti. Kalemegdanski park i tvrđava sastoje se od Donjeg i Gornjeg grada. U sklopu kompleksa nalaze se vojni muzej, Narodna opservatorija, Galerija Prirodnjačkog muzeja, Crkva Ružica, Kapela Svete Petke, statua Pobednika, Grobnica narodnih heroja, Kula Nebojša i Beogradski zoološki vrt.
Zavojsko jezero, koje se nalazi u jugoistočnoj Srbiji na Staroj planini, predstavlja jedno od najčistijih i najlepših veštačkih jezera u zemlji. Nalazi se na nadmorskoj visini od 612 metara, a najlepši pogled na meandre reke Visočice koja se uliva u jezero pruža se sa vidikovca Kozji kamen. Jezero je pogodno za kupanje tokom letnjih meseci.
Jezero Zaovine na Tari takođe je veštačko jezero nastalo pregrađivanjem toka Belog Rzava i izgradnjom brane u zaseoku Đurići 1981. godine. Glavno jezero dostiže dubinu i do 130 metara, a uz njega postoje i četiri manja jezera iz kojih se voda sistemom spojenih sudova može pretakati u veliko jezero. Jezerska voda je izuzetno čista i koristi se za gajenje pastrmki. Neposredno pored brane nalazi se mesto na kom je Josif Pančić pronašao Pančićevu omoriku.
Specijalni rezervat prirode Carska bara, koji se nalazi 17 kilometara od Zrenjanina, prirodni je rezervat od svetskog značaja sa više od 150 vrsta ptica.
Neke od mogućnosti koje nudi su obilazak rezervata turističkim brodom u trajanju od oko 2 sata, šetnja stazom zdravlja u dužini od 4 kilometra, iznajmljivanje motornog čamca, čamca na vesla i kanua. Kada brodić zastane na pristanu, potrebna je samo kraća šetnja kroz šumu i trstik da bi se stiglo do Vidikovca, sa kojeg možete iz daljine posmatrati baru i život na njoj.
Na krajnjem severu naše zemlje nalazi se Subotica, grad koji se može pohvaliti nekim od najlepših zdanja u Vojvodini, ali i Srbiji. Tu su pre svega biseri arhitekture poput Gradske kuće, Sinagoge, i brojnih sačuvanih palata na čelu sa Rajhlovom palatom koje su građene u stilu mađarske secesije.
Na samo osam kilometara od Subotice nalazi se Palićko jezero, najveće prirodno jezero u Srbiji. Iako kvalitet vode u jezeru danas nije pogodan za kupanje, to ne umanjuje njegovu lepotu i turističku vrednost. Tu su predivan kej, brojne stare vile kojima je vraćen stari sjaj, Vodotoranj, Muški i ženski štrand, Letnja pozornica i Zoološki vrt.
Srbija je zemlja koja ima mnogo toga da ponudi – od netaknute prirode i impresivnih pećina do istorijskih lokaliteta i jedinstvenih jezera. Svaka od navedenih destinacija predstavlja dragulj koji vredi istražiti i doživeti. Bez obzira da li ste ljubitelj prirode, istorije ili jednostavno želite da otkrijete nešto novo, Srbija će vas oduševiti svojom raznolikošću i lepotom.
Glas Javnosti/ N01S