Deca mlađa od 6 godina ne plaćaju ovu taksu.
Taksa se uplaćuje prilikom izdavanja vize ili prilikom rezervacije turističkog paketa preko ovlašćenih agencija.
Ova naknada deo je državne politike pod nazivom "High Value, Low Impact Tourism", čiji je cilj da se u Butan privuku putnici koji cene prirodu i kulturu, umesto masovnog turizma koji može naneti štetu.
- Od kada je kraljevina prvi put otvorila svoja vrata 1974. godine, gosti su imali ključnu ulogu u razvoju naše zemlje - navodi se na internet stranici državne turističke organizacije.
Navodi se da SDF prikuplja državna blagajna, a sredstva se raspoređuju na različite projekte koji stvaraju dugoročne, održive mogućnosti za narod Butana - kroz besplatno zdravstvo, obrazovanje i obuke, unapređivanje veština u turizmu i ugostiteljstvu, poboljšanje infrastrukture, očuvanje i zaštitu životne sredine, programe očuvanja kulturnog nasleđa i inicijative koje podržavaju lokalna preduzeća i ekonomiju.
- SDF je takođe ključan za očuvanje izuzetne šumske pokrivenosti i ugljenične neutralnosti po kojoj je naša mala nacija svetski poznata i od globalnog značaja.Ova naknada nam takođe pomaže da i dalje možemo da pružamo gostima mir i intimno iskustvo tokom boravka u Butanu - zaključuje se.
Dok širom Evrope lokalno stnovništvo već godinama protestuje protiv masovnog turizma, Butan ne sam da ga ima pod kontrolom već od njega ostvaruje dovoljno prihoda.
Tako je u 2023. godini Butan zahvaljujući posebnoj turističkoj naknadi ostvario prihod od čak 26 miliona američkih dolara.
Ova zemlja ima oko 800 hiljada stanovnika a lani ju je posetilo 103 hiljade turista.
Poređenja radi, Majorka koja im apribližno isti broj stanovnika, prošle godine je ugostila više od 13 miliona turista.
Svaki posetilac Butana kroz SDF direktno doprinosi očuvanju ove zemlje i pomaže da ona ostane jedan od najautentičnijih primera održivog turizma na svetu.
Glas javnosti/T02S