Glas Javnosti

ALBANSKI KRALJ KOJI JE ŽIVEO U NOVOM SADU: Bio prijatelj sa PAŠIĆEM, smatran je POSLEDNJIM OSMANSKIM BEGOM!

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Novi Sad može da se pohvali da je među svojim žiteljima početkom 20. veka imao i jednog pravog kralja. Ahmed-beg Zogu, prvi kralj Albanije, živeo je nekoliko godina u Orbanovoj vili u ulici Cara Dušana, a ovu malo poznatu priču otkrio je za Press novosadski istoričar Pavle Šosberger, piše portal Hronograf.

U vreme kada je boravio u Novom Sadu Ahmed Zogu nije bio kralj nego orijentalni plemenski starešina, koji je istovremeno bio u dobrim odnosima sa Bečom i Srbijom, koja je u to vreme imala veliki uticaj na politički život u Albaniji. Ipak, samo nekoliko godina kasnije, seo je na albanski presto.

– Njegovi kontakti s Nikolom Pašićem bili su česti i uglavnom prijateljski. Kada je posle izbijanja Prvog svetskog rata srpska vojska ušla u Albaniju, Zoguovi ljudi joj nisu pružili otpor. Srpske vojne vlasti su mu kao znak prijateljstva dodelile jedan top, postavivši ga u Lise-Burgajetu, i to sve kako bi Ahmed-beg imao zaštitu naših vojnih vlasti protiv Esad-paše – kaže Šosberger, koji je detalje o životu ovog kralja objavio u knjizi „Šetnja novosadskom čaršijom“.

Slavljen kao genijalni državnik: Svoje dinastičke težnje Zogu je zaokružio kada se oženio ćerkom mađarskog grofa Đule Aponjija. Prozvao je sebe kraljem spasiteljem i Skenderbegovim naslednikom, a u ulizičkim pesmama slavljen je kao genijalni državnik i svrstavan među „albanske velikane“, kao što su Aleksandar Makedonski i Pir I. Za vreme njegove vladavine sve škole u Albaniji zvale su se po njegovom imenu, poštanske marke bile su s njegovim likom, kao i najveća novčanica, od 100 albanskih franaka, i zlatnik od pet franaka.

A kako se namestilo da Zogu jedan deo života provede baš u Novom Sadu, otkrivaju njegova prijateljstva sa Austrougarima.

– Kako bi osvojio vlast u Albaniji, ambiciozni Zogu je tražio različite prijatelje i tako se istovremeno priklonio i Austrougarskoj monarhiji. Kao saveznik monarhije, Zogu je 1916. godine pozvan u Beč kako bi prisustvovao krunisanju poslednjeg habzburškog cara i kralja Karla. Tom prilikom postavljen je za komandanta albanskih dobrovoljaca u austrougarskoj vojsci i dobio čin pukovnika carske vojske. U Austrougarskoj je ostao do kraja rata i tada je kao carski pukovnik skoro tri godine živeo u Orbanovoj vili u Novom Sadu – priča Šosberger.

Ahmed-beg Muhtar Zogu, što na albanskom znači soko, sin Džemal-paše Zogua i Sadije Hanem Toptani, rođen je 1895. godine u Burgajetu, središtu oblasti Mata u današnjoj severnoj Albaniji, tada Otomanskom carstvu, gde mu je otac bio nasledni barjaktar. Do očeve smrti 1911. godine školovao se u Istanbulu. Posle smrti oca, Zogu se vratio u svoju otadžbinu, potisnuvši starijeg brata Dželal-bega i preuzevši starešinstvo nad oblašću Mata. Njegov uspon ka vrhovima vlasti nad malom i zaostalom balkanskom državom karakterisale su brutalnost, stalno menjanje saveznika i orijentalna lukavost, što je mnoge istoričare navelo da u Zoguu vide „poslednjeg osmanskog bega“.

Morao da beži iz Albanije

Šosberger ističe da se Zogu posle Prvog svetskog rata vratio u Albaniju, koju je posle „demokratske revolucije“ 1922. godine morao da napusti.

– Pobegao je u Kraljevinu Srba Hrvata i Slovenaca, gde je na relaciji između Beograda i Novog Sada, uz dozvolu dinastije Karađorđević, osnovao dobrovoljačku jedinicu, s kojom je ušao u Albaniju i 1924. godine zauzeo Tiranu. Od tog momenta, Zoguova moć je išla ka svom zenitu. Novu vladu je sastavio 1925. godine i proglasio republiku. Iako je predsednik republike postao uz pomoć Karađorđevića, Zogu se okrenuo novom savezniku, Italiji – kaže Šosberger.

Kada je Albanija postala italijanski protektorat, ova zemlja je zauzvrat podržala njegove monarhističke težnje, pa je Zogu 1928. godine proglašen za kralja Albanije.

(Glas javnosti)

 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS



KOMENTAR