Glas Javnosti

Kako je otkrivena Zelandija? Osmi kontinent na planeti Zemlji

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Tiho je čekala svoj trenutak i posle 400 godina tišine, konačno je zauzela svoje zasluženo mesto na mapi sveta

Većina nas uči da Zemlju krasi sedam kontinenata - Afrika, Antarktik, Azija, Evropa, Severna Amerika, Južna Amerika i Australija (Okeanija).

Međutim, istina je malo bogatija: postoji i osmi kontinent, poznat kao Zelandija (na jeziku Maora: Te Riu-a-Māui), koji je tek nedavno dobio zvanično priznanje od strane naučne zajednice.

Iako je njegovo postojanje naslućivano još pre skoro četiri veka, trebalo je više od 400 godina da Zelandija bude i zvanično prepoznata - i to zahvaljujući savremenim geološkim istraživanjima.

Prva potraga za "Velikim južnim kontinentom"

Još davne 1642. godine, holandski moreplovac Abel Tasman, koji je plovio pod zastavom Holandske istočnoindijske kompanije, krenuo je iz Indonezije kako bi dokazao postojanje misterioznog „Velikog južnog kontinenta“ koji je, prema tadašnjim teorijama, trebalo da spaja istočnu Australiju i zapadni Antarktik.


Foto: Unsplash

Tasman je stigao do obala današnjeg Novog Zelanda, gde ga je dočekalo neprijateljsko pleme Maora. Susret se završio tragično - četiri njegova mornara su ubijena, a Tasman je bio primoran da se povuče i vrati u Evropu bez dokaza o postojanju novog kontinenta.

Ostatak života proveo je bez ikakvog priznanja za ono što je mogao biti jedno od najvećih geografskih otkrića. Preminuo je 1659. godine, a misteriozni kontinent ostao je zaboravljen u magli vremena.

Zelandija: Kontinent ispod površine mora

Proteklo je gotovo četiri veka pre nego što je zagonetka "nestalog kontinenta" konačno razrešena.

Godine 2017., naučnici iz GNS Science (Institut za geološka istraživanja Novog Zelanda) zvanično su objavili otkriće Zelandije - kontinenta koji se prostire na površini od oko 1,89 miliona kvadratnih milja, pri čemu je čak 94 odsto njegove površine danas potopljeno ispod okeana.


Pre više od 500 miliona godina, Zelandija je bila deo drevnog superkontinenta Gondvane. Tokom vremena, iz do sada ne do kraja razjašnjenih geoloških procesa, počela je da se odvaja, sve dok nije potonula pod more, ostavivši samo vrhove današnje Nove Kaledonije i Novog Zelanda da vire iznad površine.

Zašto je Zelandija važna?

Jedan od vodećih istraživača, Endi Tulok, istakao je da je Zelandija odličan primer koliko očigledne stvari mogu ostati neotkrivene vekovima.

Njegov kolega, Nik Mortimer, duhovito je primetio da je "prilično kul" što je potrebno toliko vremena da se pronađe nešto tako ogromno.

Prema izveštaju Geološkog društva Amerike, Zelandija nije samo još jedno ime na mapi - to je najmlađi, najtanji i najslabije uzdignuti kontinent na svetu, koji pruža neprocenjivu vrednost za razumevanje procesa cepanja i kretanja kontinentalnih ploča.

Zanimljivo je da, za razliku od ostalih kontinenata koji su podeljeni na brojne zemlje, Zelandiju dele samo tri teritorije: Novi Zeland, Nova Kaledonija i nekoliko manjih ostrvskih oblasti.



Glas javnosti/D03S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR