Ugljenične kvantne tačke na bazi kafeinske kiseline, koje se prave od otpada kafe, pokazale su obećanje u lečenju neurodegenerativnih poremećaja.
Američki istraživači su otkrili da su jeftini lekovi pomogli u zaštiti od efekata Parkinsonove bolesti u eksperimentima u epruvetama kada je bolest izazvana pesticidom zvanim parakvat.
Nadaju se da bi tretman mogao da se koristi za pomoć ljudima u ranim stadijumima demencije, kao i za sprečavanje daljeg napredovanja bolesti.
„CACQD imaju potencijal da budu transformativni u lečenju neurodegenerativnih poremećaja. To je zato što nijedan od trenutnih tretmana ne leči bolest, oni samo pomažu u kontroli simptoma. Naš cilj je da pronađemo lek tako što ćemo se baviti atomskom i molekularnom osnovom koja pokreće ove uslove“, rekao je glavni autor Jiotiš Kumar, sa Univerziteta Teksas u El Pasu.
Oko 944.000 Britanaca trenutno živi sa demencijom, a stručnjaci predviđaju da će taj broj do kraja decenije premašiti milion.
Alchajmerova bolest je najčešći oblik bolesti i smatra se da je uzrokovana nagomilavanjem proteina u mozgu, uključujući tau i amiloid.
Trenutno ne postoji lek za ovu bolest, iako se trenutno testiraju tri obećavajuća leka za usporavanje njenog napredovanja.
To je poremećaj mozga koji može izazvati nevoljne drhtanje, sporo kretanje i ukočene ili nefleksibilne mišiće.
Ne postoji lek, ali ako se rano otkrije, promene u ishrani i vežbanju, fizioterapiji, lekovima i operacijama mozga mogu pomoći u usporavanju njegovog napredovanja u nekim slučajevima.
Nova studija, objavljena u „Environmental Research“, bavila se CACQD, za koje se stručnjaci nadaju da bi mogli da budu osnova za jeftin tretman za oba stanja.
„Oni su izvedeni iz kafeinske kiseline, vrste antioksidansa koji se nalazi u kafi. Jedinjenje je jedinstveno jer može proći kroz krvno-moždanu barijeru i uticati na sam organ“, kaže profesor Maheš Narajan sa Univerziteta Teksas u El Pasu.
CACQD se prave tako što se uzorci mlevene kafe kuvaju na 200 stepeni četiri sata da bi se promenila struktura ugljenika kafeinske kiseline.
Istraživači su otkrili da je kandidat za lek pomogao u uklanjanju slobodnih radikala, molekula u telu koji su povezani sa nizom stanja, uključujući Parkinsonovu bolest, i sprečio ih da izazovu štetu u eksperimentima u epruvetama.
Takođe je sprečio nakupljanje amiloidnih proteina koji izazivaju Alchajmerovu bolest bez značajnih neželjenih efekata, rekli su istraživači.
Nadaju se da će dalje testirati lekove kako bi videli koliko su efikasni u lečenju Alchajmerove i Parkinsonove bolesti, sa dugoročnim ciljem proizvodnje pilula.
Glas javnosti/ N01S