Zamislite toliko udaljeno mesto, da ne možete da mu priđete nijednim putem - nema tragova ljudskog života, a svuda oko vas je divljina usred koje postoji čak i supervulkan.
Dobrodošli u Jelouston, nacionalni park pod zaštitom UNESKO, koji se prostire na tromeđi država Vajoming, Montana i Ajdaho, zahvatajući površinu od skoro 9.000 kvadratnih kilometara.
foto:pexels
Ova lokacija, koja je nazvana "zona smrti", prvi put je osvojila pažnju javnosti 2005. godine zahvaljujući radu profesora Brajana Kalta sa Univerziteta Mičigen.
U eseju pod nazivom "Savršen zločin" Brajan je istakao da, iako većina parka obuhvata državu Vajoming, mali deo se proteže preko Montane i Ajdaha.
To podrazumeva sledeće - kada bi dva čoveka kampovala u delu parka koji pripada Ajdahu, ukoliko bi se posvađali, pa jedan ubio ovog drugog, ubica bi imao pravo da mu se sudi pred porotom.
foto:pexels
Razlog je zato što, prema šestom amandmanu, optuženi ima pravo na suđenje od porote države i okruga u kome se zločin počinio, prenose mediji. Problem, međutim, nastaje zbog toga što bi, prema šestom amandmanu američkog ustava, u poroti morali da sede ljudi iz Ajdaha i Vajominga, a u ajdaškom delu nema stanovnika.
Srećom, do sada niko nije testirao da li ova rupa u zakonu zaista funkcoiniše.
"Sud će se možda neće složiti sa mojom teorijom, ali u svakom slučaju ovaj esej nije napisan da bi inspirisao nekoga da ode i počini zločin", napisao je Brajan u završnici svog rada.
Glas javnosti/nacionalnageografija