Nazvan Sukunaarchaeum mirabile po božanstvu iz japanske mitologije poznatom po svom malom stasu, ovaj entitet sadrži neophodne gene za stvaranje sopstvenih ribozoma i informacione RNK, a to je nešto što tipičnom virusu nedostaje. Ali, poput virusa, on prebacuje određene biološke funkcije na svog domaćina i čini se da je jedinstveno opsednut sopstvenom replikacijom.
Tim predvođen Rjoom Haradom, molekularnim biologom sa Univerziteta Dalhauzi u Halifaksu, slučajno je naišao na ovo čudno stvorenje dok je proučavao genom morskog planktona Citharistes regius. U okviru genomskih podataka, Harada i njegov tim pronašli su petlju DNK koja se nije poklapala ni sa jednom poznatom vrstom. Na kraju su utvrdili da organizam pripada domenu arheja (Archaea), grupi koja se povezuje sa prokariotskim ćelijama, ali od koje su pre nekoliko milijardi godina na kraju potekle i eukariotske ćelije.
Možda najznačajnija karakteristika organizma Sukunaarchaeum jeste njegova ekstremna redukcija genoma, sa samo 238.000 baznih parova DNK. Virusi mogu sadržati stotine hiljada više baznih parova, a njihov broj može dosezati i milione. Što se tiče drugih arheja, najmanji poznati kompletan genom u ovoj grupi ima 490.000 baznih parova, što znači da Sukunaarchaeum sadrži manje od polovine broja baznih parova koje poseduje čak i najmanji genom arheja.
"Otkriće organizma Sukunaarchaeum pomera konvencionalne granice ćelijskog života i naglašava veliku, neistraženu biološku novinu u okviru mikrobioloških interakcija. Dalje istraživanje simbiotskih sistema može otkriti još neobičnije oblike života i time preoblikovati naše razumevanje ćelijske evolucije", napisali su autori, preneo je "Popular Mechanics".
Glas javnosti /S04S