U centralnoj Italiji arheolozi su otkrili retku netaknutu etrursku grobnicu staru oko 2.600 godina, objavili su naučnici okupljeni oko međunarodnog arheološkog projekta San Đulijano (SGARP).
Grobnica, isklesana u kamenu u obliku male kuće, pronađena je u nekadašnjem etrurskom gradu San Đulijano, oko 70 kilometara severozapadno od Rima, piše portal "Live Science".
U njoj su otkriveni posmrtni ostaci četiri osobe položene na kamene postelje, okružene sa više od 100 artefakata, uključujući grnčariju, oružje, bronzane ukrase i srebrne dodatke za kosu.
Prema saopštenju tima SGARP-a, reč je o prvom modernom arheološkom iskopavanju potpuno očuvane etrurske grobnice u ovom delu Italije.
Dosadašnja iskopavanja u regionu otkrila su više od 600 etrurskih grobnica, ali su sve prethodno bile delimično ili potpuno opljačkane.
"Ova potpuno zapečaćena grobnica predstavlja izuzetno retko otkriće u etrurskoj arheologiji. Ona pruža jedinstvenu priliku da savremenim metodama proučimo verovanja i pogrebne običaje ove predrimske civilizacije", rekao je arheolog David Zori sa Univerziteta Bejlor u Teksasu.
Etrurska civilizacija, koja je prethodila Rimskoj republici, dostigla je vrhunac tokom 6. veka pre nove ere, a postepeno je asimilovana u Rimsko carstvo u 1. veku pre nove ere
Prema preliminarnim analizama, u grobnici su sahranjena dva muško-ženska para, ali se očekuju dalja istraživanja posmrtnih ostataka.
Tim SGARP-a je završio terenska iskopavanja, a naredni korak je detaljna analiza materijala i artefakata.
Naučnici ističu da bi ovo otkriće moglo značajno da doprinese razumevanju etrurske kulture i njenog mesta u istoriji Apeninskog poluostrva, naveo je portal.
Glas javnosti /U01S