Glas Javnosti

Psi mogu da plaču od sreće???

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Kada nas preplave emocije naše se oči napune suzama. Iako se do sada verovalo da je ovakvo ponašanje karakteristično samo pripadnicima ljudske vrste i našim najbližim srodnicima (šimpanzama), nedavna istraživanja pokazala su da suze radosnice mogu da se pojave i u očima pasa.

Odnos pasa i njihovih vlasnika daleko je složeniji nego što su naučnici mogli i da pretpostave. Oni mogu da "namirišu" kada smo pod stresom i na neki način se solidarišu sa nama, a mogu i da se raduju zajedno sa nama kada smo i mi srećni. Međutim, ispostavilo se da to nije sve, i da ove životinje, baš kao i mi, mogu čak da puste i suzu kada su srećni što nas vide.

Srce puno ljubavi, a oči pune suza

Psi se mogu rasplakati od sreće u za njih posebno emotivnim trenucima, kao što je to, primera radi, ponovni susret sa njihovim vlasnicima nakon rastanka. Baš kao i kod nas ljudi, kod pasa je za ovu pojavu zaslužno lučenje hormona ljubavi, oksitocina, prenosi portal Karent Bajolodži.


"Psi su jako radosni kada se ponovo susretnu sa svojim vlasnicima", navela je Lori Kogan, psiholog na univerzitetu u Koloradu.

Ideja za istraživanje ove pojave nije se rodila slučajno, već je jedan veterinar i vlasnik pudle primetio da je njegov pas nakon porođaja praktično zaplakao. Videvši suze u očima svog ljubimca, Takefumi Kikusui je odmah zaključio da je razlog za suze - sreća.

Za pse je susret sa njihovim vlasnicima veoma emotivan događaj

Kako bi potvrdio svoju pretpostavku, istraživač je napravio grupu od 5 pasa i ispitao nivo oksitocina u njihovom mozgu prilikom interakcije sa njihovim vlasnicima. Potom ih je razdvojio na neko vreme i posmatrao njihovo ponašanje pre i prilikom ponovnog susreta.

Već nakon 5 do 7 minuta nakon ujedinjavanja sa vlasnicima, psima bi se oči napunile suzama, čiji je hemijski sastav pokazao da su to u stvari suze radosnice.

Pritom, radost se javljala i prilikom susreta sa ljudima koje poznaju od ranije. Istina, tada je nivo oksitocina kod pasa bio niži nego kada bi ugledali svog vlasnika. Istina, mehanizam koji pokreće lučenje suza naučnicima još uvek nije najjasniji kada su psi u pitanju, ali to ne znači da se ova tema neće i dalje istraživati.

Glas javnosti /R02S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR