Istraživači sa Severozapadnog univerziteta otkrili su konačno zašto je to razvlačenje toliko važno. Simuliranjem paukovih svilenih niti u kompjuterskom modelu oni su utvrdili da proces razvlačenja poravnava proteinske lance sa vlaknima i pojačava broj veza između njih. Oba faktora vode do jačih i otpornijih niti, piše Phys.org.
Tim je potvrdio ove kompjuterske predikcije kroz laboratorijske eksperimente koristeći veštačke paukovo niti. Studija je objavljena u časopisu „Science Advances“.
„Pauci ovaj proces sprovode prirodno. Mi smo otkrili da možemo da modifikujemo mehanička svojstva vlakana kroz modifikovanje jačine razvlačenja“, rekao je Džejkob Grejem, istraživač sa Severozapadnog univerziteta i jedan od autora studije.
Naučnici se dugo zanimaju za paukovu svilu jer ovaj materijal ima neverovatna svojstva. Jači je od čelika, čvršći od kevlara, a razvlači se kao guma. Zato naučnici pokušavaju već dugo da reše tajnu ovog izuzetnog materijala.
„Paukove niti su najjača organska vlakna. Imaju prednost i što su biorazgradiva, to je idealan materijal za medicinu, od operacija do gela za zatvaranja rana“, rekao je Grejem.
Glas javnosti /S04S