Do 15. veka rakija se smatrala lekom, te su je proizvodili alhemičari i apotekari koji su verovali da rakija vraća starima mladost i da produžava život. Za početke prihvatanja rakije kao pića koje donosi užitak zaslužan je Luj IV, koji je 1514. godine dao privilegiju proizvođačima sirćeta da destilacijom proizvode i rakiju.
Od XVI veka popularnost rakije je rasla paralelno sa povećanim brojem ratova i epidemija. Englezi su u ratu sa Holandijom davali svojim vojnicima rakiju 1581. godine. U Aziji je rakija počela da se konzumira kao piće u XIII veku.
Marko Polo i misionar Rubrik su 1297. godine zabeležili da su mongolski nomadi pili fermentisano kobilje mleko – kumis, i da su ga daljim postupkom destilacije pretvarali u mlečnu rakiju – karakumis, i dalje, duplom destilacijom, pojačavali jačinu te rakije. Destilacija je proces koji su poznavali još stari Grci, te je Aristotel verovao da se ovim procesom čak i morska voda može pretvoriti u pijaću. Kasnije, destilaciju su do 13. i 14. veka koristili alhemičari za proizvodnju parfema.
U Srbiji nema kuće bez domaćina i rakije, a nekis u je opevali:
"Oj rakijo, lijepi razgovore, šest jezika iz tebe zbore
Srpski, španski, ruski, japanski, a flamanski sam od sebe veze
Najbolja si kad učiš Engleze...", stihovi su ode posvećene rakiji.
Ostatak poslušajte u snimku ispod :)