Neke mačke mjauču stalno, dok su druge gotovo tihe. Ako imate brbljivog kućnog ljubimca, verovatno ste se pitali šta vam pokušava reći.
Amanda Kampion, britanska stručnjakinja za kliničko ponašanje mačaka sa preko 30 godina iskustva, otkriva šta se krije iza ovog ponašanja.
"Da li imate mačku koja stalno mjauče? Da li je izuzetno glasna? Evo šta bi mogla da vam kaže", kaže Kampion u videu koji je objavila na TikToku.
Rasa igra veliku ulogu. Sijamske i orijentalne mačke su poznate po svojim vokalizacijama, pa ako imate takvog kućnog ljubimca, očekujte puno "pričanja“.
Još jedan razlog zašto mačke mjauču je traženje pažnje. Mačke će vam svojim glasom reći ako su gladne, usamljene ili im je dosadno. Takođe, mjaukanje može biti rezultat poremećene rutine.
"Uvek naglašavam koliko je predvidljivost važna za mačke. Ako propustite vreme za obrok ili igru, one će vam definitivno reći“, kaže Kampion.
Stručnjakinja takođe upozorava da iznenadna vokalizacija može biti znak stresa ili bolesti. Ako inače mirna mačka iznenada počne često da mjauče, preporučuje se poseta veterinaru kako bi se isključili zdravstveni problemi.
Kod starijih mačaka, mjaukanje može biti povezano sa kognitivnim padom. Postaju zbunjeniji, usamljeniji i osetljiviji na razdvajanje.
"Promene u ponašanju su moguće i kod starijih mačaka, ali postoje načini da im se pomogne. Prvi korak je razgovor sa veterinarom“, dodaje Kampion.
Američko društvo za zaštitu životinja (ASPCA) navodi da mačke mjauču iz raznih razloga: da bi pozdravile, potražile pažnju, želele hranu, tražile dozvolu da izađu ili uđu i tokom sezone parenja da bi privukle partnera.
Da bi se smanjilo nepotrebno mjaukanje, preporučuje se dosledna rutina, hranjenje u isto vreme, ignorisanje neželjenog mjaukanja i obezbeđivanje pristupa spoljašnjem prostoru, na primer postavljanjem vratanca za mačke.
Glas javnosti /U01S