Glas Javnosti

UBIJA IH LEPOTA: Moćni predatori na ivici opstanka

Zanimljivosti
Autor: Glas javnosti

Od početka 20. veka broj tigrova je opao za čak 95 odsto. Ove moćne predatore najkraće rečeno, ubija njihova lepota.

 

S ciljem da se ukaže na ugroženost ove životinjske vrste svako 29. jula se obeležava Svetski dan tigrova.

Osnovni faktori ugrožavanja tigrova su lov, pošto na crnom tržištu i dalje postoji potražnja najpre za krznom tigrova, i uništavanje njihovih staništa, što kasnije dovodi i do fragmentirane populacije.

Brojne međunarodne organizacije za zaštitu životne sredine, među njima i Svetski fond za zaštitu prirode (WWF), na današnji dan, pozivaju sve da ima se pridruže u upoznavanju ove veličanstvene životinje, i da učestvuju u akvijama zaštite.

Cilj WWF je da se udvostruči broj divljih tigrova na više od 6.000 do 2022. godine, koja je inače kineska Godina tigra.

Dobre vesti su da je poslednjih godina primetan pad opadanja broja tigrova na međunarodnom nivou, zahvaljujući predanijim akcijama, ali kako u WWF upozoravaju, pred čovečanstvom je na tom polju još mnogo posla.

Poslednjih godina rad na očuvanju i posvećenost raznih vlada zaustavio je pad globalnog broja tigra. Ali tu treba još puno posla.

Nekada je veći deo teritorije Azije bio naseljen velikim brojem tigrova. Danas drastično smanjena populacija naseljava izolovane šume i travnjake u 13 država.

Kao vrhunski predatori, tigrovi pomažu u očuvanju održivosti ekosistema. Bez dovoljno tigrova, biljojedi se mogu nekontrolisano razmnožavati i tako uticati na prirodnu ravnotežu.

Lokalni stanovništvo u regijama gde žive tigrovi, takođe zavise od zdravog prirodnog okruženja, imajući u vidu resurse vode i hrane, pa je jasno da velike mačke imaju veliki značaj i za održivo funkcionisanje ljudskih zajednica.

(Glas javnosti/WWF)

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR