Britansko veterinarsko udruženje se godinama protivi veganskoj ishrani za pse, a njihov stav je naširoko objavljen.
Međutim, 2023. godine odlučili su da prestanu da se javno suprotstavljaju veganskoj hrani za kućne ljubimce i osnovali su radnu grupu da preispita stav o ishrani. To ih je navelo da potvrde da je „moguće hraniti pse biljnom hranom“.
Kako navode u postu od 24. jula 2024., „njihov fokus je sada na podršci vlasnicima kućnih ljubimaca u ispunjavanju prehrambenih potreba svojih ljubimaca uz poštovanje njihovog načina života, bez pokušaja da diktiraju ‘najbolju’ ishranu za pojedine kućne ljubimce.“
Podsećanja radi, istraživanje objavljeno u naučnom časopisu otkrilo je da psi hranjeni veganskom ishranom pokazuju manje znakova lošeg zdravlja, odnosno manje pate od uobičajenih bolesti i zbog toga ređe posećuju veterinara.
Studiju su sproveli istraživači sa Univerziteta Vinčester u Velikoj Britaniji kako bi razjasnili potencijalne zdravstvene efekte različitih ishrana za pse, pošto trenutno postoje ograničena istraživanja u ovoj oblasti.
Za potrebe studije, naučnici su analizirali podatke o starateljima 2.536 pasa koji su hranjeni konvencionalnom ishranom, sirovim mesom i veganskom ishranom.
Anketa je uključivala pitanja o zdravlju pasa, uključujući broj poseta veterinaru, upotrebu lekova i specifične poremećaje zdravlja pasa.
Podaci istraživanja su potvrdili da nutritivno ispravna veganska ishrana može zapravo biti najzdraviji i najmanje opasan izbor za pse.
Iako se neki vlasnici možda ne slažu sa veganskom ishranom, postoje psi koji jednostavno ne žele da jedu meso i odgovara im ova vrsta hrane.
Najvažnije je prihvatiti činjenicu da, iako su psi svaštojedi, neki od njih će se više zadovoljiti voćem i povrćem nego sočnim komadom mesa.
Glas javnosti/ N01S