Prva asocijacija na ovakvo stanje je – bolest, što nije daleko od istine, jer, prema objašnjenju stručnjaka, neobjašnjivi gubitak težine može da bude simptom ozbiljne bolesti, i karcinoma i dijabetesa, na primer. Lečenje, pre svega, podrazumeva identifikaciju osnovnog uzroka gubitka težine.
Neobjašnjivi, nagli gubitak težine, koji se dešava bez ikakve želje osobe da skine neki kilogram, ne javlja se zbog ishrane, aktivnog vežbanja ili promene načina života. Svaki gubitak težine od 4,5 kg ili više, ili 5 procenata telesne težine, u periodu od 6 do 12 meseci, po rečima lekara, smatra se „neobjašnjivim“. Neobjašnjivi gubitak težine može biti simptom ozbiljnog stanja ili bolesti i zbog toga je važno potražiti medicinsku pomoć. Na primer, ako osoba ima 70 kg, gubitak od oko 3,5 kg u kratkom vremenskom periodu trebalo bi da bude znak upozorenja.
Kako bi se postavila dijagnoza naglog gubitka težine, lekar prvo obavlja fizički pregled pacijenta, a zatim postavlja sledeća pitanja:
Odgovori na ova pitanja mogu da pomognu lekaru da utvrdi da li će možda biti potrebni drugi testovi, kao što su analize krvi ili rendgen.
Među glavnim razlozima naglog gubitka kilograma, stručnjaci izdvajaju:
Gubitak težine je uobičajen simptom hipertireoze ili preterano aktivne štitne žlezde. To znači da štitna žlezda, koja reguliše metabolizam i rast, izlučuje previše hormona, što dovodi do niza telesnih promena. Ako sumnjate na problem sa štitnom žlezdom, lekari savetuju da bi trebalo obratiti pažnju na dva simptoma – povećanu glad ili lupanje srca. Problemi sa spavanjem ili stalni osećaj vrućine takođe su uobičajeni simptomi preterano aktivne štitne žlezde.
Problemi sa pankreasom, koji proizvodi enzime kao pomoć pri varenju, takođe mogu dovesti do neobjašnjivog gubitka težine. Ljudi sa hroničnim pankreatitisom – upalom pankreasa obično brzo gube na težini (čak i ako jedu normalno) jer telo jednostavno ne proizvodi dovoljno enzima za pravilno varenje hrane. Neki od simptoma ovog stanja su bol u stomaku, obezbojena (ili masna) stolica, dijareja ili mučnina nakon konzumianja masne hrane.
Razvoj dijabetesa, posebno u mlađem životnom dobu, može da izazove gubitak težine. Neki od uobičajenih simptoma su neutoljiva žeđ i često mokrenje. Lekari ističu da se telo bukvalno oslobađa glukoze jer ne može da je apsorbuje, što izaziva žeđ. Dijabetes takođe uzrokuje da telo crpi „hranu“ iz mišića, što podstiče nagli pad težine.
Upalna stanja kao što je reumatoidni artritis, kada imuni sistem greškom napada zdrava tkiva, ili neke vrste infekcija, mogu da smanje apetit obolelog, uzrokujući gubitak kilograma. Ova stanja takođe mogu da izazovu upalu u crevima, što bi moglo da poremeti apsorpciju hranljivih materija, a što dalje dovodi do neobjašnjivog gubitka težine.
Glas javnosti/E klinika