HaVy Ngo-Hamilton, doktorka farmacije i klinička savetnica, navodi da mnogi dodaci ishrani zapravo mogu oštetiti bubrege. Ona navodi da postoji nekoliko dodataka koji se obično povezuju s problemima s bubrezima, a u nastavku pročitajte o kojima je to suplementima reč.
Kurkuma se često koristi zbog svojih protivupalnih svojstava, ali farmaceutska savetnica Angela Dori ne preporučuje uzimanje velikih doza kurkume ako ste u prošlosti imali problema s bubrezima, kao što je na primer kamen u bubrezima.
“Kurkuma sadrži oksalat koji se može vezati za minerale i može povećati rizik od kamena u bubregu“, navodi ona.
Preporučena dnevna doza vitamina C za žene je 75 mg, a za muškarce 90 mg. Mnogi međutiim uzimaju dodatke u dozama od 1.000 mg što je daleko više od dnevne preporučene vrednosti, prenosi BestLife.
“Višak vitamina C izlučuje se kao oksalat, koji može stvoriti kamen u bubregu”, navodi Dori.
Visoka, toksična doza vitamina C uzrokuje hiperoksaluriju i komplikacije poput akutne povrede bubrega, pokazala je studija iz 2013.
Uzimanje vitamina D može imati negativne efekte na bubrege jer dodaci ovog vitamina mogu doći u interakciju s vezivanjem fosfata koji sadrže aluminijum, a koji se često koriste kod bolesnika s hroničnom bubrežnom bolešću kako bi se smanjili nivoi fosfata u krvi.
“Stoga vitamin D može rezultirati štetnim nivoima aluminijuma kod ljudi s hroničnom bolešću bubrega”, objašnjava Ngo-Hamilton i preporučuje da se osobe s bubrežnom bolešću pre uzimanja dodataka vitamina D prvo konsultuju sa svojim lekarom.
Dori preporučuje da izbegavate uzimanje visokih doza kalcijuma, posebno ako istovremeno uzimate i vitamin C. “Kalcijum se izlučuje putem urina, a većina kamenja u bubregu sastoji se od kalcijuma i oksalata”.
Dodaje takođe, da uzimanje magnezijuma i vitamina B6 može pomoći u neutralizaciji efekata dodataka kalcijuma, ali se svakako pre kombinovanja bilo kakvih dodataka treba posavetovati sa lekarom.
Dodatke kalijuma ne bi trebalo uzimati svakodnevno osim ako tako nije propisao lekar. Jedan od mnogih razloga je taj što može uzrokovati oštećenje bubrega i hiperkalemiju.
“Osobe s hroničnom bolešću bubrega, uključujući one na dijalizi, moraju paziti na unos kalijuma kako bi sprečile nakupljanje kalijuma u krvi. Hiperkalemija uzrokuje mučninu, povraćanje, grčeve u mišićima, slabost i umor. Teška hiperkalemija može uzrokovati probleme sa srčanim ritmom, pa čak i smrt”, upozorava Ngo-Hamilton.
Glas javnosti/ N01S