Tačan uzrok migrene nije poznat, ali se za glavne okidače smatraju stres i nedostatak sna.
Migrena se danas smatra globalnim zdravstvenim problemom, a prema statističkim podacima, svaki sedmi čovek na svetu pati od nje. Ona nije klasična glavobolja koja se brzo eliminiše, već se karakteriše kao neurološki poremećaj koji odlikuju napadi glavobolje u trajanju od četiri do 72 sata.
Tačan uzrok javljanja migrene nije poznat, ali se za glavne okidače smatraju stres i nedostatak sna. Migrena se može javiti postepeno s godinama i njen intenzitet i učestalost postepeno se pojačavaju.
Pored snažnog bola, migrenu često prate mučnina, povraćanje, osetljivost na svetlo, zvuk i mirise, zamućeni vid i pad koncentracije. Kako biste predupredili njeno nastajanje, trudite se da promenite način života: spavajte duže, hranite se zdravo i bavite se fizičkom aktivnošću.
Migrena se intenzivno javlja tokom hladnijih meseci, te je sada pravo vreme da posegnete za lekovima iz prirode kako biste neutralisali ovaj veoma neprijatan problem.
Pojačajte unos magnezijuma
Kliničke studije rađene s oralnim preparatima magnezijuma pokazale su da on može poslužiti kao prevencija. Stoga, dnevni meni obogatite zelenim lisnatim povrćem.
Možete jesti ovo povrće u kombinaciji sa semenkama suncokreta. Preporučuju se i skuša, tikvice, integralne žitarice, banane i avokado.
Čajevi od đumbira i matičnjaka
U prevenciji simptoma, naročito ako su izazvani promenama vremena, znatno pomažu čajevi od lekovitog bilja. Tako ćete se osloboditi napetosti i opustiti se. Najbolji čajevi za migrenu prave se od matičnjaka, đumbira, kamilice, peršuna.
Izvor: Čaj
Čaj od đumbira možete jednostavno napraviti tako što ćete kašiku đumbira u prahu preliti sa 2,5 decilitara provrele vode. Pustite nek odstoji, i kada se prohladi, čaju možete dodati sok od pola limuna. Ovaj prirodni lek za migrenu najbolje je piti dok je još mlak. Nemojte uzimati više od četiri šolje dnevno.
Ruzmarin
Ruzmarin se smatra blagom prirode koje pomaže kod mnogih boljki. Veoma je rasprostranjena njegova primena u rešavanju upornih migrena i glavobolja jer podstiče cirkulaciju krvi i podizanje niskog krvnog pritiska.
Kašičicu suvog ruzmarina prelijte s 250 mililitara prokuvane vode. Ostavite da odstoji 10 minuta, procedite i popijte.
Izvor: Instagram
Kod migrene možete koristiti tinkturu od eteričnog ulja nane za masiranje slepoočnica ili inhalaciju.
Prelijte 20 grama suvih listova nane sa 100 ml 70-procentnog alkohola. Ostavite da stoji 15 dana, pa procedite.
Kompleks B vitamina
Mnogi vitamini B kompleksa uključeni su u stvaranje neurotransmitera koji su često u deficitu kod ljudi koji pate od migrene. Vitamini B kompleksa zajedno imaju veoma značajnu ulogu, pozitivno utiču na nervne ćelije, cirkulaciju, imunitet i kardiovaskularni sistem.
Kada je reč o njihovom uticaju na glavobolje, istraživanja su pokazala da vitamin B2 može smanjiti učestalost i jačinu migrena, a vitamin B3 umiruje vaskularne glavobolje na taj način što širi krvne sudove, čime se povećava i protok krvi.
Opuštajuće kupke
Opuštajuće kupke mogu osloboditi vaše telo od toksina, opustiti mišiće i umanjiti mogućnost za nastanak glavobolja.
Nakon što napunite kadu toplom vodom, u nju možete dodati sodu bikarbonu, esencijalna ulja ili jabukovo sirće. Kada je reč o uljima, preporučuju se ona od lavande, nane ili sandalovine, jer će sigurno imati dodatno opuštajuće i umirujuće dejstvo na ceo organizam.
Laneno seme
Omega-3 masne kiseline iz semenki lana ublažavaju postojeće upalne procese u telu i umanjuju intenzitet bolova koji prate migrenu. Ovi korisni lipidi takođe poboljšavaju moždane funkcije i smanjuju rizik od razvoja kardiovaskularnih oboljenja.
Kašičicu samlevenih semenki lana pomešajte s jednom bananom, dve pomorandže, 250 ml kokosovog mleka i dve šolje sveže iseckanih listova kelja. U blenderu sve izmešajte i pijte dobijeni napitak svaki put kada osetite tegobe.
Izbegavajte određenu hranu
Hrana koja sadrži natrijum nitrite i nitrate može provocirati pojavu migrene, pa bi trebalo izbegavati mesne prerađevine.
Generalno, trebalo bi izbegavati industrijski proizvedene proizvode. Ne samo što imaju mnogo štetnih aditiva već su i izvor rafinisane soli, koja može biti okidač za migrenu. Shodno tome, upotrebu kuhinjske soli trebalo bi svesti na minimum.
Glas javnosti /I02S