Nedostatak cinka često se javlja kod ljudi u nerazvijenim zemljama i generalno je retkost jer većina načina ishrane širom sveta pruža više od preporučenih vrednosti ovog minerala. U većini industrijalizovanih zemalja, nedostaci cinka su prilično retki, iako se mogu javiti kod određenih populacija. Cink se nalazi u celom telu, ali telo ne skladišti višak cinka, pa mora da se unosi ishranom.
Cink je postao popularan tretman za prehladu. Studije su otkrile da pastile sa cinkom mogu da smanje trajanje prehlade, možda za jedan dan ili više, kao i da mogu da smanje broj infekcija gornjih disajnih puteva. Takođe, cink pomaže u borbi protiv infekcija i zarastanju rana. Međutim, stručnjaci kažu da ako već imamo dovoljno cinka iz ishrane, nije jasno da li dodavanje ovog minerala putem suplementa uopšte ima koristi.
Lokalno, cink se koristi za lečenje pelenskog osipa i iritacije kože, a pokazalo se da cink pomaže kod čireva, ADHD, akni, anemije srpastih ćelija i drugih stanja. Pored toga, cink je takođe proučavan kao lek za herpes, visok holesterol, reumatoidni artritis, HIV… Međutim, dokazi o koristi cinka za sva ova stanja su po mišljenju stručnjaka – neubedljivi.
Naučnici navode da je ljudima potrebna samo mala količina cinka, koji je sastavni deo stvaranja DNK. Nedostatak cinka može, na primer, da izazove probleme sa zarastanjem rana, sporim rastom, gubitkom ukusa i mirisa i kognitivnim problemima. U ozbiljnim slučajevima, može čak izazvati i smrt.
Cink se prirodno može dobiti iz određene hrane, a namirnice, koje smatraju dobrim izvorom ovog minerala su:
Kada se cink kombinuje sa određenom hranom, možda se neće apsorbovati u telu i neće biti od pomoći. Ako uzimate ovaj mineral, stručnjaci navode da sledeće namirnice treba izbegavati ili ih jesti 2 sata nakon uzimanja minerala:
Glas javnosti/E klinika