Glas Javnosti

OVAKAV REZULTAT BIĆE PRVI PUT U ISTORIJI: Prvi put u svetu urađena delimična transplantacija srčanog tkiva kod bebe

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Prva beba kojoj je izvršena delimična transplantacija srca, trebalo bi da bude pošteđena ponovljenih operacija na srcu jer implantirano tkivo raste sa njom. Ovaj rezultat nikada ranije viđen kod ljudi.

Hirurzi su ušli u istoriju kada su zašili srčane zaliske i krvne sudove uzete od bebe donora u srce primaoca transplatacije Ovena Monroa kada je imao samo 18 dana.

Ova tehnika spasavanja prirodnog srčanog tkiva i samo korišćenje tkiva živog donora za zamenu oštećenih delova nikada ranije nije bila isprobana na ljudima.


Glavni hirurg, dr Džozef Turek sa Univerziteta Djuk, ranije je uradio proceduru samo na laboratorijskim životinjama.

Godinu dana kasnije, srce bebe Ovena poraslo je od veličine jagode do veličine kajsije, a sa njim je poraslo i tkivo donora.

Ovenovi implantati srčanog tkiva rastu sličnom brzinom kao i srčano tkivo kod zdrave novorođenčadi, objavio je dr.
Ovenova srčana funkcija je „odlična“ i on dostiže razvojne prekretnice normalnog jednogodišnjaka, kao što su igranje, puzanje i stajanje, objavili su istraživači u stručnom časopisu JAMA.

„To je dokaz da ova tehnologija funkcioniše, ova ideja funkcioniše i može da se koristi za pomoć drugoj deci“, rekao je dr Turek.

Ovenovi roditelji pristali su na operaciju nakon što su saznali da njihova beba ima ozbiljnu srčanu manu poznatu kao truncus arteriosus kod koje se trunkus ne deli na dve arterije koje nose krv iz srca, već one ostaju spojene što dovodi do nedostatka kiseonika.

Ovo stanje pogađa oko 250 beba u SAD svake godine. Obično se novorođenčadima sa truncus arteriosus vrši potpuna transplantacija srca.


Da bi se obezbedili uslovi da će Ovenovo srce pravilno pumpati pumpati krva, podvrgnut je delimičnoj transplantaciji srca gde je uklonjen deo njegovog srčanog tkiva koje je bilo oštećeno i implantirano tkivo iz srca donora.

Donorska srca transplantirana u novorođenčad će rasti sa detetom, ali često postaju nefunkcionalna tokom vremena.

Da bi se sprečilo da imuni sistem odbaci transplantirana srca, primaocima se daju lekovi koji potiskuju imuni sistem, što sprečava telo da se bori ne samo protiv srčanog tkiva, već i protiv infekcija.

Telo teži da odbaci, kao strano, srčani mišić donora, a ne zalistke i krvne sudove. Pošto je bebi Ovenu izvršena samo delimična transplantacija krvnih sudova i zalistaka, bilo mu je potrebna samo pola doze jednog od ovih imunosupresivnih lekova.


Glas javnosti/ N01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR