Glas Javnosti

SAVETI LEKARA: Da li je bezbedno kupati se za vreme ciklusa?

Zdravlje
Autor: Glas javnosti

Leti se ovo sve žene pitaju.

Menstruacija ne bi trebalo da bude razlog za izbjegavanje kupanja u moru ili bazenu. Sa odgovarajućom higijenom, možete slobodno da uživate u letovanju.

U vreme kada mnogi s nestrpljenjem iščekuju letovanje, pojava menstruacije nije uvek dobrodošla. Međutim, uživanje u moru ili bazenu ne mora da bude odloženo jer, uprkos brojnim zabludama, plivanje tokom ciklusa nije zabranjeno niti štetno, pod uslovom da se pridržavate odgovarajuće higijene.


Šta sve nije tačno?

Mnoge žene su čule priče o "crvenim tragovima" koji mogu da ih prate u bazenu, a mit o menstrualnoj krvi koja privlači morske pse sigurno je stigao i do vas, mada srećom, nema izveštaja o takvim incidentima. Često se čuju i druge netačne informacije, na primer, da plivanje može da zaustavi proces menstruacije - zbog čega nije iznenađujuće što ideja o plivanju "onih dana u mesecu" izaziva nelagodu kod mnogih žena.

Kupanje tokom ciklusa je moguće uz korišćenje odgovarajućih higijenskih proizvoda. Ulošci, zbog svoje funkcije upijanja tečnosti, nisu preporučljivi. Umesto njih, preporučuje se korišćenje tampona.

Pravilno korišćenje tampona

Tampon bi trebalo menjati najmanje na svakih četiri do šest sati (nikako ne ostavljati u vagini duže od osam sati!). Međutim, preporučljivo je zameniti ga odmah nakon izlaska iz bazena ili mora jer voda može da smanji njegovu sposobnost upijanja krvi tokom plivanja. Kao i uvek, važna je higijena (posebno čiste ruke) prilikom umetanja i menjanja tampona.

Nije preporučljivo koristiti tampone velike apsorpcije jer njihova upotreba može da bude povezana s sindromom toksičnog šoka, stanjem uzrokovanom bakterijskim toksinima koje može da ugrozi život. Verovatnoća razvoja ovog sindroma povećava se ako se tampon ostavi u vagini duže nego što se preporučuje (posebno duže od osam sati). Međutim, uz pridržavanje uputstava o pravilnoj upotrebi i odgovarajućoj higijeni, korišćenje tampona je veoma sigurno za većinu žena.

Žene koje su nedavno imale ginekološke operacije (na primer, na grliću materice, vagini, stidnici), boluju od određenih infekcija koje zahvataju ove organe ili imaju bilo kakve zdravstvene nedoumice vezane za upotrebu tampona, trebalo bi da potraže savet ginekologa o tome kada mogu (ponovo) početi da koriste tampone.


Sve popularnije menstrualne čašice

Kao alternativa tamponima, menstrualne čašice su u poslednje vreme postale popularne, nismo sigurni kakva je situacija kod nas. Ovi higijenski proizvodi su namenjeni za višekratnu upotrebu i izrađeni od fleksibilnih materijala poput medicinskog silikona ili lateksa. Imaju oblik zvona koji omogućava sakupljanje menstrualne krvi umetanjem u vaginu.

Pre umetanja čašice, izuzetno je važna odgovarajuća higijena ruku i same čašice (prema uputstvima proizvođača). Zatim se čašica savija prema uputstvima i umeće u vaginu. Proizvođači nude smernice i savete za olakšano i pravilno umetanje čašice, ali ako se uprkos tome pojavi bol ili umetanje čašice postane teško, preporučuje se razgovor sa ginekologom.

Čašica obično može da ostane u vagini duže nego tampon, često i do 12 sati. Nakon toga se prazni i pere pod mlazom tople vode i blagim sapunom, a zatim se ponovno stavlja u vaginu. U početku može biti potrebno češće pražnjenje čašice kako biste procenili koliko brzo se puni i da biste postigli rutinu umetanja čašice.

Kako i kod tompona, korišćenje čašice se ne preporučuje ženama koje imaju upalne procese u vagini ili na grliću materice, nedavno su bile na ginekološkoj operaciji ili imaju bilo koje druge ginekološke probleme.


Glas javnosti/ U01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR