Bol u leđima je najčešći mišićno-skeletni poremećaj. Jedan od nespecifičnih razloga je prenaprezanje mišića, dok jedan od specifičnih uzroka je radikulopatija.
Bol u leđima je najčešći mišićno-skeletni poremećaj. Postoji mišljenje da je razlog za njegovo pojavljivanje prisustvo osteohondroze kod osobe. Da li je to zaista tako i da li postoje drugi razlozi koji doprinose pojavi bolnih senzacija u leđima, objašnjava ruski neurolog Maksim Pankov.
Zašto se javlja bol u leđima?
Uzroci bolova u leđima mogu biti nespecifični i specifični. U nespecifične spadaju mišićno-skeletni bol, koji se najčešće javlja zbog problema sa mišićima leđa, kao i njihovim tetivama ili ligamentima. Potom fasetni zglobovi – parovi zglobova koji se nalaze između leđa pršljenova ili sa intervertebralnim diskovima. Vredi napomenuti da u 90–95% slučajeva bol u leđima nastaje zbog nespecifičnih uzroka.
Šta uzrokuje bol u leđima?
Prema njegovim rečima, faktori koji mogu da izazovu mišićno-skeletni bol su prenaprezanje mišića usled iznenadnih opterećenja, na primer, pri podizanju teških tereta, ili često savijanje ili „uvrtanje” tela kod sportista, kao i produžena statička napetost mišića koja se može javiti kod sedentarni način života, na primer, među vozačima ili kancelarijskim radnicima.
Preostalih 5-10% bolova u leđima nastaje zbog specifičnih uzroka koji su povezani sa određenim bolestima. Na primer, bol može nastati zbog radikulopatije – oštećenja nervnog korena; povrede; razne infekcije; sistemske bolesti, kao što je reumatoidni artritis; a takođe i na pozadini neoplazmi.
Glas javnosti/Ruski doktor