Iako postoje drugi načini zaštite od infekcije, kao što su kondomi, pilule, vaginalni prstenovi i injekcije dvaput mesečno, stručnjaci kažu da bi Gilead vakcine dvaput godišnje bile posebno korisne za marginalizovane ljude koji se često plaše da traže negu, uključujući gej muškarce, seks radnike i mlade žene.
„Ovo je toliko superiorno u odnosu na bilo koji drugi metod prevencije koji imamo da je bez presedana“, rekla je Vini Bjanjima, direktorka Zajedničkog programa UN za HIV/AIDS (UNAIDS). Ona je pohvalila Gilead za razvoj leka ali je rekla da sposobnost sveta da zaustavi SIDU zavisi od njegove upotrebe u rizičnim zemljama.
U izveštaju objavljenom povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv side u nedelju, UNAIDS je naveo da je broj umrlih od AIDS-a prošle godine, procenjenih 630.000, bio najniži od svog vrhunca 2004. godine, što možda pokazuje da je svet sada na „istorijskoj raskrsnici“ i da ima šansu da okonča epidemiju.
U saopštenju, Gilead je rekao da ima „stalnu posvećenost da pomogne omogućavanju pristupa prevenciji i tretmanu HIV tamo gde je to najveća potreba“. Među 120 zemalja koje ispunjavaju uslove za generičku verziju je 18 uglavnom afričkih zemalja koje čine 70 odsto svetskog opterećenja HIV-om.
Gilead je rekao da takođe radi na uspostavljanju „brzih, efikasnih puteva da se dođe do svih ljudi kojima je potreban ili žele lenakapavir za prevenciju HIV-a“.
U četvrtak, 15 grupa za zastupanje u Peruu, Argentini, Ekvadoru, Čileu, Gvatemali i Kolumbiji pisalo je Gileadu, tražeći da vakcina bude dostupna u Latinskoj Americi, navodeći „alarmantnu“ nejednakost u pristupu lekovima i sredstvima za prevenciju HIV-a na kontinentu gde infekcije stope najbrže rastu.
Glas javnosti/ N01S