Smrt i porezi, dve neminovnosti ljudskog života. Bar za sada. Prema nekim od najistaknutijih futurista, smrt možda uskoro neće biti na toj kratkoj kliše listi.
Postoji kontroverzna ideja u futurističkoj zajednici zvana “brzina bekstva dugovečnosti”. Iako zvuči kao naučna fantastika, radi se o konceptu da bi, kako tehnologije za produženje života napreduju, ljudski životni vek mogao rasti brže nego što starimo. Na primer, dok i dalje starimo godinu dana u vremenskom periodu od godinu dana, očekivani životni vek bi se povećavao za godinu i dva meseca, praktično nam “vraćajući” dva meseca života.
U martu ove godine, Rej Kurcvajl – bivši inženjer Google-a i poznati futurista usmeren na AI – izjavio je da veruje da će čovečanstvo dostići brzinu bekstva dugovečnosti do 2029. godine.
„Posle 2029. dobijate više nego što gubite – vraćate se unazad u vremenu,“ rekao je u intervjuu za kompaniju Bessemer Venture Partners. „Kada uspemo da vratimo bar godinu dana, dostigli smo brzinu bekstva dugovečnosti.“
Kurcvajl svoje prognoze temelji na ubrzanom napretku medicinske tehnologije.
„COVID vakcina je razvijena za 10 meseci, a kreirana za samo dva dana,“ objasnio je. „Simulirana biologija se sada sve više koristi, i to je jedan od razloga zašto ćemo postići ogroman napredak u narednih pet godina.“
Iako medicinska dostignuća produžavaju očekivani životni vek, koncept brzine bekstva dugovečnosti fokusira se upravo na to, a ne na apsolutnu besmrtnost.
„Dostizanje brzine bekstva dugovečnosti ne garantuje večni život,“ kaže Kurcvajl. „Neko može imati očekivani životni vek od nekoliko decenija, ali svejedno može umreti sutra.“
Nasumičnost života i bolesti poput raka, definisanih slučajnim mutacijama, ostaju značajne prepreke. Ipak, Kurcvajl tvrdi da će tehnologije poput autonomnih vozila smanjiti šanse za smrtonosne nesreće.
Kurcvajl je poznat po svojoj impresivnoj preciznosti u predviđanjima tehnoloških napredaka, poput proliferacije prenosivih računara (mobilnih telefona i laptopova), Wi-Fi mreže i cloud computing-a. Ipak, često je grešio – niko ne može sa sigurnošću predvideti budućnost.
Osim toga, postizanje brzine bekstva dugovečnosti oslanja se na statističke proračune prosečnog očekivanog životnog veka, a ne na ravnopravno proširenje života za sve. Tehnološki napredak ne znači automatsku globalnu dostupnost.
Na primer, tuberkuloza, bolest koju znamo da lečimo decenijama i dalje godišnje odnosi više života od svih drugih zaraznih bolesti osim COVID-19. Medicina i tehnologija se brzo razvijaju i produžavaju prosečni ljudski životni vek. Međutim, ideja brzine bekstva dugovečnosti za sada ostaje predviđanje, a smrt i porezi i dalje ostaju neizbežni.
Glas javnosti/benchmark.rs/