Predstavnici četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika najavili su da se štrajk u školama nastavlja sledeće nedelje, od srede, 13. novembra u školskim upravama Novi Sad, Zrenjanin, Sombor i Valjevo.
U školama u tim školskim upravama časovi će biti skraćeni na 30 minuta, rečeno je na današnjoj konferenciji za medije predstavnika sindikata obrazovanja ispred sedišta ŠU Beograd.
Sumirajući dosadašnje rezultate štrajka, koji je počeo od 4. novembra, sindikati su izneli podatak da su ove nedelje časovi bili skraćeni u Beogradu u 70 odsto škola, a na području ŠU Požarevac u zakonskom štraju je 80 odsto obrazovnih ustanova.
Snežana Romadić, predsednica Unije sindikata škola Beograda, rekla je da Beograd ovog puta štrajkuje kao nikada do sada.
– Oko 70 odsto beogradskih škola je skratilo časove na 30 minuta. Nikada nije bilo toliko jedinstvo, čak i među kolegama koji nisu članovi sindikata, a članovi sindikata su u potpunosti razumeli poruku koju treba da pošaljemo javnosti i nadležnima – rekla je Romandić.
Ona je potvrdila da postoje pritisci na zaposlene koji štrajkuju.
– Određeni direktor traže svakodnevno da se dostave spiskovi zaposlenih koji štrajkuju, dolaze vanredne inspekcije koje traže odluke o štrajku, kao da ih nismo dostavili na vreme, a čak postoje direktori koji traže da se u toku štrajka prave planovi nadoknade. Mi odolevamo i bićemo vrlo istrajni. Beograd je teška sredina za bilo kakav oblik štrajka, ali su ovog puta škole bile na visini svog zadatka – rekla je Romandić.
Jasminka Marić, iz ŠU Požarevac, je kazala da u 20 škola na tom području časovi traju po 45 minuta, u 40 škola su časovi skraćeni na 30 minuta, a u 36 škola je mešovito.
– To vam govori da je veliki broj kolega uključen u celu ovu priču. Jedinstveni smo, složni i odolevamo svim pritiscima. Poručujem kolegama iz školskih uprava koje sledeće skraćuju časove da smo mi raskrčili put i rešili teškoće koje su bile na početku. Nastavite još jače i žešće – rekla je Marić.
Ona je imala poruku i za predstavnike Vlade Srbije:
– Staće nam škole draga moja Slavice, dragi Miloše i dragi Siniša. Bez obzira što ih vi sređujete, u u školama neće imati ko da radi budemo li ovako nastavili – rekla je Marić.
Predstavnici sindikata su napomenuli da im se posle 1. novembra, kada je održan veliki protest u Beogradu i potpuna obustava rada u zemlji, niko iz vlasti nije obratio.
Poručili su da prosvetnim radnicima ne treba jednokratna pomoć već sistemsko rešenje i da insistiraju na poštovanju protokola koji su Vlada i sindikati potpisali pre godinu dana.
– Potpisali smo dokument u kome se Vlada obavezuje da u januaru dovede platu nastavnika početnika do republičkog proseka. Njihova projekcija je da će prosečna zarada u Republici u decembru biti preko 900 evra. Sa predviđenim povećanjem od 11 odsto nećemo biti ni blizu republičkog proseka nego na istom odstojanju. Trenutno je početna plata nastavnika 86.681 dinar, a sa povećanjem bismo došli do 96.000, 97.000 dinara, a to je republički prosek iz jula ove godine – precizirao je Marjanović.
Dodao je da Vlada ne planira dodatna povećanja u narednoj godini, što prosvetni radnici ne mogu da prihvate.
– Stav prosvetnih radnika nije da mi jednom dostignemo famozni republički prosek, već da budemo na njemu, ali i preko toga – kazao je Marjanović.
Komentarišući saopštenje Društva direktora škola Srbije, koje je pozvalo Vladu da okonča pregovore sa sindikatima, a prosvetare da zamrznu štrajk, Marjanović je kazao da „Društvo direktora očigledno daje sebi za pravo da se bavi poslom sindikata“ i da im „uopšte nije trebalo takvo saopštenje“.
– Niti nam je pomoglo, niti nam je odmoglo, to se kosi sa dokumentom koji je to udruženje u januaru potpisalo sa nama, a u kome se definiše da zarada nastavnika treba da bude veća za 30 odsto u odnosu na republički prosek – kazao je Marjanović.
Sindikati najavljuju nove aktivnosti kada Predlog zakona o budžetu bude ušao u skupštinsku proceduru, a ukoliko bude umanjenja zarada zaposlenima zbog ušešća u štrajku pozvaće kolege da burnije reaguju.
Glas javnosti/D01S