Oni teže
što lagodnijem životu sa što manje truda, kaže naš sagovornik, a pokreće ih želja za iskustvima i što ispunjenijem životu. Generacija Zed ne robuje ideologijama, traže instant rešenja i ne žele da čekaju na ono što misle da im pripada. U pogledu socijalnih vrednosti, kako kod nas, tako i u svetu, oni su prva generacija koja je
značajno konzervativnija od prethodne generacije, takozvanih Milenijalaca.
Koliko su svesni sveta oko sebe?
Zumeri se ranije udaju i žene, dobijaju decu ranije, porodica im je važna, mada su i razvodi češći nego ranije, a primetno je i vraćanje crkvi i liturgijskoj zajednici, tvrdi Tanasković.
Ako odete nedeljom ujutru u crkvu, videćete mnogo mladih lica sa malom decom. U političkom smislu, odlikuje ih skepsa prema institucijama i otklon prema političkim partijama. Nisu nikako apolitični, što možemo videti i po protestima, ali za razliku od prethodnih generacija, ne očekuju od drugih (vlasti, opozicije, Zapada) da reše njihove probleme.
Televiziju, za razliku od prethodnih generacija, gotovo da uopšte ne gledaju, a informišu se isključivo preko interneta. Iako su zbog lake dostupnosti i okrenutosti internetu mnogo više „građani sveta”, iako savršeno poznaju engleski jezik i terminologiju, a redovno prate globalne trendove, oni su ipak u kulturnom pogledu „narodniji” od prethodnih generacija.
Generaciju Zed ne čine pesimisti ili optimisti po pitanju pogleda u budućnost, oni razmišljaju i planiraju na kraći rok. Ratova se ne plaše jer ih nisu ni doživeli, a najveći strahovi vezani su im za pandemije poput kovida i ekološke katastrofe poput trovanja životne sredine usled eksploatacije litijuma, zaključuje Tanasković.
Glas javnosti /S04S