Glas Javnosti

Miloš Pavković: Kosovo ulazi u političku krizu, ponavljanje izbora najnepovoljnija opcija za Srpsku listu

Politika
Autor: Glas javnosti

Saradnik Centra za evropske politike Miloš Pavković ocenio je da Kosovo ulazio u period političke krize oko formiranja nove vlade i da je tri scenarija da se iz takve situacije izađe, a da bi opcija ponavljanja izbora bila najnepovoljnija po Srpsku listu.

„Sasvim sigurno ulazimo u jedan period političke krize“, ističe Pavković za Kosovo onlajn.

Podseća da je s jedne strane Samoopredeljenje, a sa druge DSK, DPK i ABK koje u zbiru imaju više glasova.

„Ali, koalicioni potencijal Samoopredeljenja je ravan nuli. Ni jedna albanska stranka ne želi sa njima da pravi vladu“, dodaje.


Pavković kaže da je pred strankama na Kosovu nekoliko opcija, među kojima i „bugarski scenario“.

„Prvi scenario je da Kurti uspe da sa poslanicima nevećinskih zajednica napravi vladu, uz eventualno neko preletanje iz drugih albanskih partija. To bi bila vlada ’Kurti 3’. Druga je ’antikurti koalicija’ - front, sve albanske stranke plus Srpska lista, koja bi napravila vladu, a Kurti otišao u opoziciju što je vrlo problematično. U istoriji kosovske politike nikada se nije desilo da Srpska lista bude ta koja donosi prevlagu za formiranje nove vlade. Nikada se albanske stranke nisu odlučivale na takav korak. Zato treba biti obazriv prema tom scenariju“, ističe Pavković.

Treći scenario su novi izbori.

„Prema kosovskom zakonu stranka koja je osvojila najviše glasova dobija mandat za sastav vlade i ima 15 dana da to uradio. Ukoliko ne uspe, druga po broju osvojih glasova dobija mandat i ako ne sastavi ide se na nove izbore“, kaže Pavković.

Podseća da je to moguće zato što su već na jesen planirani lokalni, a početkom sledećege godine i predsednički izbori.


„Stranke će i to uzeti u kalkulaciju prilikom pravljenja potencijalnih koalicija za formiranje vlade. I takođe što je bitno, u januaru 2026. nas čekaju izbori za predsednika takozvanog Kosova koji predviđa da je neophodna dvotrećinska većina u parlamentu. Sada ni jedna snaga nema tu dvotrećinsku većinu“, navodi Pavković.

Uveren je da bi opcija ponavljanja izbora, odnosno „bugarski scenario“, najmanje odgovarao Srpskoj listi i srpskoj zajednici na Kosovu.

„Sasvim sigurno takav scenario ne bi odgovarao Srpskoj listi i srpskoj zajedinici jer bi Kurti bio premijer u tehničkom mandatu i verovatno da bi on nastavio da koristi svoju nacionalističku i suverenističku kartu pritiska na srpsku zajednicu kako bi na nekim narednim izborima dodatno ojačao svoje biračko telo“, kaže Pavković.

Novi izbori bi, smatra, mogli da koriste Kurtiju.

„On bi dobio dodatno vreme da ojača svoje biračko telo, ali je vrlo neizvesno i kako će se međunarodna zajednica postaviti prema novim izborima i novoj kampanji. Tendencija je da Kurti gubi međunarodnu podršku i da je ona svedena na neki minimalan nivo“, precizira ovaj analitičar. Za opozicione stranke albanskog bloka najbolji scenario bi bio da ih podrže ključni partneri Kosova: SAD, Francuska, Nemačka i Velika Britanija.


„To može štetiti Kurtiju, a pomoći opoziciji da dobije još više glasova i da onda na ponovljenim izborima bude u lagodnijoj poziciji da formira vladu i bez Srpske liste“, navodi Pavković.




Glas Javnosti/ K04S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR