On je naveo da je očigledno da se Kurtiju žuri, da je sve rađeno netransparentno i da Kurti želi da ustavnu i političku krizu koja vlada u Prištini zbog neformiranja skupštine prebaci na sever Kosova i Metohije.
- Međunarodna zajednica i Evropska unija za sada samo blagim saopštenjima poručuju Aljbinu Kurtiju da se, kako oni kažu, suzdrži oko izgradnje ta dva mosta i ništa više od toga. Mi očekujemo konkretne rezultate, pritisak na Prištinu, a pre svega očekujemo da pripadnici KFOR-a, odnosno komandant KFOR-a kaže svoje mišljenje i spreči izgradnju ta dva mosta, jer je glavni most na Ibru pod komandom bezbednosnih struktura KFOR-a zbog nebezbednosti - naglasio je Milović.
On je zahvalio svim Srbima na KiM jer su za tri dana prikupili oko 4.000 potpisa za peticiju protiv izgradnje mostova i dodao da su predstavnici Srpske liste imali priliku da razgovaraju sa pomoćnikom generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Miroslavom Jenčom i njegovim saradnicima.
- Rekli smo mu da je to lični i politički projekat Aljbina Kurtija koji nema uporišta u srpskom narodu, gde Srbi nisu konsultovani, gde nije bilo javne rasprave. To je sve u svrhu političke kampanje koju Kurti vodi ovih dana i koja će biti sigurno intenzivirana kako se lokalni, a očigledno i parlamentarni izbori približavaju. Imaćemo prilike da sigurno upoznamo i ambasade zemalja Kvinte na ovim prostorima, ambasadore Evropske unije na Kosovu, američku ambasadu, ambasade svih zemalja koje su ovde prisutne na Kosovu i Metohiji, pripadnike KFOR-a, EULEX-a, EOSC-a, odnosno svih međunarodnih misija koje se nalaze na ovim prostorima - naveo je Milović.
Istakao je da će, ukoliko međunarodna zajednica ostane nema na ovu situaciju, ona biti saučesnik u političkom projektu Kurtija i stranke Samoopredeljenja i dodao da je početak izgradnje mostova na Ibru doneo napetost i zabrinutost među srpskima narodom na KiM.
Govoreći o ulasku srpske robe na KiM, Milović kaže da se vidi da je svim potrošačima srpska roba nedostajala.
- U prvih šest meseci prošle godine na Kosovo je ušlo srpske robe u vrednosti od 50 miliona evra, a sada, za šest meseci oko 110 miliona evra. To samo govori koliko je svim potrošačima nedostajala srpska roba, pre svega Srbima koji žive na KiM, ali mogu slobodno reći i ostalim zajednicama, pa i Albancima. Srpska roba je ovde pristuna decenijama, poznata je po kvalitetu i povoljnim cenama. Nažalost, neko drugi pokušava ovde zabranom uvoza srpske robe da obezbedi prisutnost robe iz Albanije, koja je mnogo lošijeg kvaliteta. Srpska roba je dobrodošla na ovim prostorima i nadam se da će je u narednim mesecima biti sve više - rekao je Milović.
Osvrćući se na saopštenje ambasade Nemačke u Prištini da će skeneri za kontrolu robe biti isporučeni tek naredne godine, Milović je istakao da je i prošle godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da sumnja u iskrene namere vlasti u Prištini da dozvole ulazak srpske robe.
- Nadam se da će to međunarodna zajednica prepoznati jer se time krši Cefta sporazum i da će se omogućiti slobodan protok robe i kapitala, kao i da će biti otvoreni i drugi prelazi, a ne samo prelaz na Merdaru - dodao je Milović.
Ukazao je da su ogromni problemi i teškoće Srba na KiM, da nedostaju lekovi i infuzioni rastvori i podsetio da je za srpsku robu otvoren samo prelaz na Merdaru, gde se čeka i po nekoliko dana, a da sve to poskupljuje transport.
- Očekujemo da se otvore i ostali prelazi jer ne postoji nijedan razlog protiv toga. Sada je, navodno, problem tehničke prirode zbog skenera koji nisu isporučeni. To je sve neiskrenost Prištine i razlog da se oteža život Srba na Kosovu - naveo je Milović.
Glas javnosti/ T02S