U objavi na društvenim mrežama, Stejt department je, bez navođenja konkretnih primera, poručio da se hiljade ljudi osuđuju zbog kritika upućenih sopstvenim vladama, što je u skladu sa ranijim izjavama potpredsednika Džej Di Vensa kada je na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji optužio evropske vlade za odustajanje od nekih svojih najvažnijih vrednosti, navodi Politiko.
„Ova orvelovska poruka neće prevariti Sjedinjene Američke Države. Cenzura nije sloboda”, navodi se u objavi.
U nastavku saopštenja, Stejt department je aludirao na Zakon o digitalnim uslugama (DSA), ključni propis Evropske unije koji uređuje rad tehnoloških i društvenih mreža, uz tvrdnju da „DSA štiti samo evropske lidere od sopstvenog naroda”.
Više američkih tehnoloških kompanija, među kojima su Meta i Iks, našlo se pod udarom evropskih vlasti zbog nepoštovanja odredbi DSA, koji je stupio na snagu 2022. godine. U međuvremenu, američke vlasti, kako ističe Politiko, sve češće analiziraju objave stranaca na društvenim mrežama, uključujući studente koji apliciraju za ulazak u zemlju.
Stejt department je konzulima naložio da obrate pažnju na „bilo kakve znakove neprijateljstva prema građanima, kulturi, institucijama ili temeljnim principima Sjedinjenih Država”, prenosi Tanjug.
Ova poruka predstavlja nastavak ranijih kritika Trampove administracije na račun evropskih pravila o moderaciji sadržaja. Predsedavajući američke Federalne komisije za komunikacije, Brendan Kar, upozorio je u martu na Svetskom kongresu mobilne industrije u Barseloni da evropska regulativa ugrožava slobodu izražavanja.
Glas Javnosti/ P02S