Kada je Heder Kornelijus prvi put saznala da je njen suprug Rajan uhapšen u Dubaiju, prvobitno optužen za pranje novca nakon što je državna banka tvrdila da je zloupotrebio višemilionski zajam, ona je, kaže, bila "potpuno skrhana, plakala je sve vreme". Ipak, verovala je da je to jasna greška koja će uskoro biti rešena. Kako je Rajan ostao u pustinjskom zatvoru visoke bezbednosti bez suđenja tri godine, ona je pokušala da se usredsredi na podizanje njihovog troje dece, uprkos tome što joj je srce slomljeno.
"Brinula sam sve vreme da neke trenutke nikada neće moći da vrati. Gledati ih kako rastu, gledati kako igraju ragbi, svo to učenje i život. Obećavala sam deci svake godine da ćemo ovog Božića imati tatu kod kuće i verovala sam u to", rekla je Heder.
Heder nikada nije zamišljala da će, više od 16 godina kasnije, Rajan i dalje biti u zatvoru. Optužbe za pranje novca su odavno povučene, ali sada služi još 20 godina zbog falsifikovanja dokumenata na ime duga – krivična stvar u Dubaiju – i potencijalno će biti slobodan 2038. godine.
"Svi deca su odsutna, žive svoje živote. Rajan ima 70 godina. Do 2038. imaće 84 godine. Sada najveći strah koji me drži budnim noću je da će umreti u zatvoru", rekla je Heder.
Rajan Kornelijus je uhapšen na vrhuncu finansijskog kraha 2008. godine. U ranim danima Rajanovog zatvaranja, Heder nije mislila da je potrebno tražiti publicitet, piše Daily mail.
"Uvek smo verovali da će biti pomoći i da će ovo doći kako treba", kaže ona i dodaje da su radili po svom osećaju da je njihovoj deci potrebno što stabilnije detinjstvo.
"Naš fokus je bio da ih zaštitimo. Pretvoriti svoje živote, našu porodicu, u javnu kampanju, bilo bi im još teže. Da smo to uradili, oni možda ne bi bili jaki, dobro izbalansirani odrasli kao što su postali", objašnjava Heder.
Wife of British businessman in Dubai prison urges Dominic Raab to appeal for clemency. Heather Cornelius writes to Dominic Raab, appealing for him to intervene with Gulf kingdoms authorities on behalf of her husband, Ryan.@PatrickSawer @rmendick https://t.co/bdDBi4PGLb pic.twitter.com/lgc6i9nPK5
— Facts Check (@factscheck_) June 28, 2020
"Nikad nikome ne pričam o tome jer je previše bolno", kaže ona tiho, često zastajkujući da se izbori sa suzama.
Heder živi u kući njene sestre, u jugozapadnoj Engleskoj, uz podršku rodbine jer je porodičnu kuću Kornelijusa, novac i drugu imovinu zapelnila Islamska banka Dubaija.
"Nemamo nikakvu fizičku imovinu, ali znam koliko sam srećna što sam ovde. Svakog dana zahvaljujem Bogu na svetlosti, slobodi, što mogu da hodam napolju, kada Rajan nema ništa od toga. U zatvoru, kada padnu kiša, napolju su neke ptice, i gledao je kako imaju ptiće koji su porasli. To je najveća radost koju dobija. Teško ga je zamisliti tamo i svaki put mi se slomi srce", kaže Heder.
Heder je upoznala Rajana kada je imala 17 godina. Oboje su poreklom iz Zambije, britanske kolonije, a upoznali su se u ragbi glubu gde je Rajan bio strastveni igrač. Venčali su se i preselili u Saudijsku Arabiju, gde je Rajan izgradio i prodao izuzetno uspešnu inženjersku kompaniju. U vreme hapšenja, bio je zaposlen na svom novom projektu u nekoliko zemalja, među kojima je i luksuzni projekat u Dubaiju pod nazivom The Plantation.
To je bilo u vreme kada je Dubai cvetao. Novac je bio jeftin, a banke su bile preplavljene likvidnošću. Porodica Kornelije je bila smeštena u Bahreinu.
"Imali smo divnu kuću, baštu, bazen i čamac. Svakog petka bismo išli na ostrvo, pecali, roštiljali i plivali. Rajan je radio veoma naporno i putovao poprilično, ali kada je bio kod kuće bio je zabavan tata, sjajan tata", kaže Heder kojoj puca glas dok ovo priča i dodaje: "Još uvek jeste".
Dva događaja su bila ključna u Rajanovom kasnijem hapšenju. Prva je bila 2006. godine kada je preminuo šeik Maktum bin Rašid Al Maktum, vladar Dubaija. Nasledio ga je njegov brat, Mohamed bin Rašid Al Maktum, koji je izvršio nova imenovanja. Prepustio je poziciju predsednika DIB-a svom najpoverljivijem poručniku Mohamedu Al Šajbaniju.
Druga je bila globalna finansijska kriza 2007/8. godine, koja je opustošila Dubai, pustinjsku državu izgrađenu na dugovima. DIB, koji je davao kredit od 500 miliona dolara za Rajanov projekat Plantation, brzo je zatražio zajam. Čak i tada, činilo se da nema razloga za paniku. Rajan je pregovarao o rasporedu otplate i projekat Plantation je krenuo napred, koji su dva nezavisna tela procenila na više od milijardu dolara.
Zatim, 21. maja 2008. godine, Rajan je sleteo u Dubai letom iz Pakistana, nameravajući samo da promeni avion da bi stigao kući u Bahrein. Uhapšen je, vezan je lisicama, pokriven kapuljačom i odvezen u policijski štab na saslušanje.
Nekoliko nedelja kasnije, Heder ga je posetila u sedištu policije ubeđena da se će se cela situacija ubrzo rešiti. Umesto toga, noćna mora se produbila, sa saslušanjima na arapskom jeziku i bez pravnog zastupanja. Sva Rajanova imovina je zaplenjena.
Konačno, Rajan je osuđen – ne za pranje novca, već za prevaru. On priznaje da je dostavio falsifikovane fakture da bi obezbedio finansiranje – iako insistira da je sledio uputstva svojih poverilaca uz puno znanje DIB-a. Dok je izdržavao tu kaznu, dobio je još 20 godina zatvora po novom zakonu, koji je retrospektivno primenjen 2018. godine, a koji dozvoljava poveriocu da zadrži dužnika u zatvoru zbog neplaćanja dugovanog novca.
Poseta Rajanu u zatvoru otkrila je veoma drugačiji Dubai od grada blistavih kula i tirkiznog mora koji vole uticajni ljudi. Kako Heder kaže, "to je velika, betonska zgrada sa čeličnim vratima usred pustinje". Noću zatvorenici nemaju pristup čuvaru, niti način da kontaktiraju bilo koga u slučaju nužde. Rajan je tamo dobio tuberkulozu i razvio visok krvni pritisak. Kada je zatvorenik u susednoj ćeliji umro od koronavirusa, njegovo telo je ležalo osam sati pre nego što je sklonjeno.
Heder i njena deca nisu dolazili u posetu otkako su napustili Bahrein 2016. godine jer ne mogu sebi da priušte put i kažu da su im telefonski pozivi "spas".
Glas javnosti/T02S