Glas Javnosti

Oftalmolog upozorava: Klima može štetiti zdravlju očiju

Život
Autor: Glas javnosti

Dok sunčeva svetlost i topli vazduh napolju sigurno ne prijaju našim očima, ispostavlja se da tokom leta mnogo veće probleme možemo imati u zatvorenom prostoru.

Tačnije, kada u našem domu ili na radnom mestu celodnevno radi klima, možemo osetiti neke nuspojave koje nam ometaju vid i potencijalno ugrožavaju zdravlje oka.

Crvenilo, pečenje i osećaj kao da vam je pesak upao u oči - sve su to simptomi koji mnoge ljude prate tokom leta. Iako bi prvi "osumnjičeni" bio sunčev odsjaj ili prašina spolja, problem često nastaje unutar prostorije, pod uticajem klima uređaja.

Oftalmolog Kristina Gorbačova ukazala je da pacijenti najčešće prijavljuju tegobe poput suvoće očiju upravo kada vreme provode u klimatizovanim ordinacijama i kancelarijama, a ne napolju, prenosi "Gazeta.ru". Razlog leži u hladnom, suvom vazduhu koji klima uređaji neprekidno izbacuju u ograničenom prostoru. Takav vazdušni tok obara lokalnu vlažnost direktno ispred lica, što dovodi do ubrzanog isparavanja suznog filma, koji inače štiti oko.

Posebno se ovaj efekat oseća tokom rada za računarom. Dok smo koncentrisani na ekran, broj treptaja se značajno smanjuje, a kada se tome doda kontinuirano duvanje suvog vazduha, uslovi postaju idealni za isušivanje rožnjače.

Kada nestane zaštitni sloj suza na površini, rožnjača ostaje izložena, postaje osetljiva na spoljašnje uticaje, pa se javljaju simptomi poput peckanja, osećaja stranog tela u oku, pojačanog suzenja i crvenila. Kod većeg broja ljudi, to prerasta u hronični sindrom suvog oka.

Klima uređaj predstavlja veći rizik po oči od letnjeg vetra, jer vazduh u zatvorenom prostoru kruži ograničeno i duva usmereno, često direktno ka licu. Za razliku od promaje ili spoljašnjeg strujanja vazduha, ovde nema prirodnog rasipanja. Prostor ispred očiju se suši, ali i slabo provetrava, što otežava očima da se prilagode.


Najugroženiji su oni koji već nose kontaktna sočiva, imaju hormonske disbalanse ili su se ranije suočili sa sličnim problemima. Takođe, stanje suznog filma može dodatno oslabiti ako su prisutne alergije, inflamatorne bolesti oka ili ako se koriste određeni lekovi (antihistaminici, antidepresivi ili hormonska terapija).

Da bi se oči zaštitile, preporuke lekara su jasne: Usmerite struju vazduha od lica, koristite ovlaživače vazduha u prostoriji, redovno provetravati, a posebno je korisno primenjivati pravilo 20-20-20, kada na svakih 20 minuta napravite kratku pauzu, gledate 20 sekundi u daljinu od najmanje šest metara, čime se omogućava očima da se prirodno navlaže treptanjem.

Iako se klima uređaji čine kao savršen odgovor na letnje vrućine, važno je da ne zanemarimo uticaj koji mogu imati na oči - naročito ukoliko se provode sati za ekranom, u prostoriji bez dovoljne vlage. Sa malo pažnje i nekoliko jednostavnih prilagođavanja, neprijatnosti se mogu izbeći, a vid sačuvati tokom čitave sezone.

Glas javnosti R02S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR