Glas Javnosti

Nacionalna čitanka je samo za decu u srpskim školama

Obrazovanje
Autor: Glas javnosti

Nacionalnu čitanku, udžbenik čiji je zadatak razvijanje ličnog i nacionalnog identiteta, kao i svesti i osećanja pripadnosti Srbiji, dobiće samo učenici koji nastavu prate na srpskom jeziku

Ovih dana, a mesec dana kasnije nego što je trebalo, učenici prvog i drugog razreda osnovne škole dobiće nov i dugo najavljivani udžbenik – nacionalnu čitanku. Njen naslov je „Riznica“.

Kako je u sredu najavila ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, „Riznica“ će biti dostavljena školama, besplatna je, a u njoj će biti četiri predmeta: srpski jezik, svet oko nas, muzičku i likovnu kulturu. 

Ideja čitanke je, prema rečima Đukić Dejanović, da se učenici upoznaju sa tradicionalnim vrednostima, jezikom, nasleđem, kulturom i multikulturalnošću u Srbiji. 

Ministarka je najavila da će osim ove biti još tri čitanke za ostale razrede – jedna za treći i četvrti, druga od petog do osmog razreda, kao i treća za srednje škole. biće dostavljene školama tokom ove školske godine, ne precizirajući kada će to biti.

Nacionalne čitanke, i „Riznicu“ i sve ostale, dobiće samo osnovci i srednjoškolci  koji nastavu prate na srpskom jeziku.


U Srbiji se obrazovanje realizuje na osam jezika nacionalnih manjina – albanskom, bosanskom, bugarskom, hrvatskom, mađarskom, rusinskom, rumunskom i slovačkom. Međutim, nacionalne čitanke su, i po zakonu, namenjene isključivo đacima koji nastavu slušaju na srpskom jeziku.

Naime, na osnovu zakona o izmenama i dopunama zakona udžbenicima iz oktobra 2023. godine, član 3, nacionalna čitanka je obavezno nastavno sredstvo za sve učenike osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku.

„Nacionalna čitanka koristi se u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta, razvijanja svesti i osećanja pripadnosti Srbiji, poštovanja i negovanja srpskog jezika i maternjeg jezika, tradicije i kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina na prostoru Srbije, razvijanja interkulturalnosti, poštovanje i očuvanje nacionalne i svetske kulturne baštine“, navodi se u Zakonu.

Namera nacionalne čitanke je da, između ostalog,  predstavi multikulturalnost u Srbiji, ali  samo određenoj ciljnoj grupi. Odnosno, da mali Janoš koji prati nastavu na mađarskom jeziku ne treba da nauči o narodu s kojim živi, iako živi u  Srbiji. Na taj način, nacionalna čitanka odvaja srpsku decu od ostale dece koja su državljani Srbije.

Ministarka je danas izjavila da „nacionalna čitanka nije zbir tekstova u kojoj učenici treba da nauče definicije, već obavezno nastavno sredstvo namenjeno razvijanju svesti, negovanju tradicije i kulture srpskog naroda, kao i nacionalnih manjina koji žive u Srbiji“.

„Uverena sam da će kod učenika podstaći osećanje ljubavi prema svojoj zemlji“, rekla je ministarka.

Podsetila je i da je inicijativa za izradu nacionalne čitanke potekla od predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Glas javnosti/V08S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR